Victoria's Secret iflas mı etti, gerçek sahibi kimdir?

Victoria's Secret iflas mı etti, gerçek sahibi kimdir, şirkete ne oldu, son durumu nedir, neden iflas haberleri basında yer alıyor? Şirketin gerçek sahibinin ABD'de köprüden atlayarak hayatına son verdiği biliniyor.

Google Haberlere Abone ol
Victoria's Secret iflas mı etti, gerçek sahibi kim

Victoria's Secret iflas mı etti, dünyaca ünlü moda şirketi Victoria's Secret'in gerçek sahibi kimdir, şirkete ne oldu, son durumu nedir, neden iflas haberleri basında yer alıyor?

Amerikan merkezli dünyaca ünlü kadın iç giyim markası Victoria's Secret'ın son durumu hakkında moda dünyasında son dönemlerde söylentiler dolaşıyor.

İddialara göre Victoria's Secret tamamen iflas etti? Peki, iddialar doğru mu Victoria's Secret'in gerçek sahibi kimdir, nerelidir? 

İşte iddiaların cevapları: 

ABD merkezli Victoria's Secret ile ilgili iflas iddiaları tamamen olmasa da kısmen doğru. Çünkü şirketin İngiltere şubesi iflas etmiş durumda. Şirketin İngiltere’deki kolundan yapılan açıklamada, zincirin İngiltere’deki 25 mağazadan oluşan yapılanmasının iflas ettiği bildirildi.

Kayyum atanmadan önce 785 çalışanını ücretsiz izne çıkartılan firmanın 800'den fazla çalışanının işinin riske girdiği iddie edildi.

Şirketin devir sürecini yürüten Deloitte’den yapılan açıklamada henüz işten çıkarmanın olmayacağını, giyim zincirine yeni bir alıcının bulunması için çalışılacağı kaydedildi.

Victoria's Secret’ın İngiltere’deki şirketi şubat ayında yıllık bazda 170 milyon sterlin zarar ettiğini bildirmişti. Victoria Secret’in tüm mağazaları İngiltere’de karantina uygulamasının başladığı 23 Mart’tan beri kapalı bulunuyor.

İngiltere’nin ünlü moda ve giyim zincirlerinden Cath Kidston ve Laura Ashley’de coronavirüs salgının ardından iflaslarını açıklamıştı. İngiltere'de 2016 yılında yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumu sonrasında artan belirsizliklere, bu yıl corona virüs salgının eklenmesi karşısında çok sayıda perakende zinciri finansal zorluk yaşıyor.

ABD'deki bazı mağazalarını kapatan Victoria's Secret, geçen yıl izlenme oranlarının düşmesi nedeniyle 1995'ten beri "melekler" olarak bilinen modelleriyle yaptığı defileleri iptal etmişti. Bazı çevreler tarafından modası geçmiş ve cinsiyetçi bulunan defile en son 2018'de yayımlanmıştı.

Victoria's Secret, şubat ayında L Brands, Sycamore Partners'a 525 milyon dolarlık bir anlaşma ile yüzde 55'lik hissesini sattı. Ancak Sycamore Partners corona virüs salgınının tetiklediği geçici mağaza kapanışları nedeniyle Mayıs ayının başlarında satıştan çekildi. İki firmanın satışla ilgili dava süreci devam ediyor.

VICTORIA'S SECRET GERÇEK SAHİBİ KİMDİR?

Victoria’s Secret Amerikalı bir moda şirketi, perakendeci Limited Brands'ın bir parçasıdır. Ağırlıklı olarak kadın iç çamaşırı, pijama, dış giyim, mayo, ayakkabı, parfüm, şampuan ve vücut losyonları gibi ve aynı zamanda güzellik ürünleri satışı yapıyor.

Şirket Amerika Birleşik Devletleri'nde 1.020 mağaza ve Kanada'da 312 mağaza ile faaliyet göstermektedir. Şubat 2008 yılında Victoria's Secret 97.000 ve yarı zamanlı pozisyonlarda 78.100 çalışanı olan bir şirkettir.

Ünlü yıllık moda defilesi, son eserlerini Victoria's Secret Fashion Show ile tanıtır.

Victoria's Secret 1977'de Tufts Üniversitesi İşletme ve Stanford Graduate School mezunu Roy Raymond tarafından Palo Alto'daki Stanford Alışveriş Merkezi'nde ilk mağazasını açarak kurulmuştur.

Victoria's Secret tarafından kiralanan modelleri arasında Behati Prinsloo, Erin Heatherton, Lindsay Ellingson, Candice Swanepoel, Adriana Lima ve Alessandra Ambrosio yer almaktadır.

ROY RAYMOND KİMDİR?

Victoria's Secret'ın gerçek kurucusu ve ilk sahibi Roy Raymond'dur. Roy Raymond, 15 Nisan 1947'de Connecticut'ta doğdu. 13 yaşında Fairfield'de düğün davetiyeleri üreten bir işe başladı. 1969'da mezun olarak Tufts Üniversitesi'ne girdi. Raymond , 1971'de Stanford İşletme Enstitüsü'nden İşletme alanında yüksek lisans derecesini aldı. 

Raymond, kariyerinin başlarında Guild Wineries, Richardson-Merrell ve Vicks şirketi de dahil olmak üzere birçok şirket için pazarlama alanında çalıştı.

En büyük arzusu kendi işini kurmaktı. 

12 Haziran 1977'de Victoria's Secret , Roy ve Gaye Raymond tarafından Delaware'de kuruldu.

Raymond, ilk Victoria's Secret mağazasını Palo Alto, California'daki Stanford Alışveriş Merkezi'nde açtı.

Raymond, bir mağazada karısı için iç çamaşırı satın almaktan utandıktan sonra Victoria's Secret'ı başlatmak için ilham aldı.

Dükkanı açmak için bir bankadan 40.000 dolar ve ailesinden de 40.000 dolar borç aldı.

Leslie Wexner, 1980'lerin başında Raymond'un mağazasını keşfetti. 

1982'de, beş yıl çalıştıktan sonra Raymond, Victoria's Secret şirketini beş mağazası ve 42 sayfalık kataloğuyla Wexner'a 1 milyon dolara sattı.

Raymond ve eşi Gaye'in bir oğlu ve bir kızı olmak üzere iki çocuğu vardı; 1990'da boşandılar.

Boşandıktan sonra Raymond'ın Ross, California'dan Peggy Knight ile bir ilişkisi olduğu bildirildi.

26 Ağustos 1993'te Raymond Golden Gate Köprüsü'nden atlayarak yaşamına son verdi.

En son köprüye doğru yürürken görüldü ve saatler sonra cesedi Sahil Güvenlik tarafından Marin County kıyı şeridi yakınında bulundu.

Müfettişler onun köprüden atladığı sonucuna vardı.

Gaye Raymond, bir dizi iş başarısızlığının ardından depresyona girdiğine inandığını belirtti.

Şirketin halihazırdaki sahibi Limited Brands olarak görülüyor.


 

Yorumlar