"Vatan elde giderken saate bakma gereği duymadım"

- FETÖ'nün darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davanın duruşmasında, savaş uçaklarının bombalamasının yanı sıra darbe sanığı askerlerin ateş etmesi sonucu şehit düşenlerin yakınlarıyla saldırıda yaralananlar, müşteki sıfatıyla beyanda bulundu - Darbecilere karşı direnirken şehit olan Aslan Yılmaz'ın kızı, 15 Temmuz gazisi Birgül Yılmaz, sanık avukatının sorusu üzerine, "Vatan elde giderken saate bakma gereği duymadım" cevabını verdi

Google Haberlere Abone ol
"Vatan elde giderken saate bakma gereği duymadım"

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davaya devam edildi.

Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, Akıncı Üssü'nden havalanan savaş uçaklarının bombalamasının yanı sıra darbe sanığı askerlerin ateş etmesi nedeniyle şehit düşenlerin yakınları ile saldırılarda yaralananlar, müşteki sıfatıyla beyanda bulundu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, darbecilere karşı direnirken şehit olan Aslan Yılmaz'ın kızı, 15 Temmuz gazisi Birgül Yılmaz olay gecesini anlattı.

Darbe girişiminin yaşandığı tarihte 16 yaşında olduğunu belirten Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine annesiyle vedalaştıktan sonra babasıyla sokağa çıktığını söyledi.

Ankara'yı bombalayan uçakların Akıncı Üssü'nde havalandığının bilgisini aldıktan sonra buraya geçtiklerini ifade eden Birgül Yılmaz, "O zamanlar darbenin ne olduğunu bilmiyordum. Cumhurbaşkanımızın 'Meydanlara inin ve vatana sahip çıkın' demesi üzerine babamla o kutlu yola çıktık." diye konuştu.

Akıncı Üssü lojmanlar nizamiyesine geldiklerinde büyük bir kalabalığın tekbir getirerek darbecileri protesto ettiğini anlatan Yılmaz, buradaki askerlerin tehdit ve baskılarına rağmen halkın geri adım atmadığını aktardı.

Kalabalığın artması üzerine askerlerin önce havaya sonra da halkın üzerine ateş ettiğini söyleyen Birgül Yılmaz, arbede yüzünden babasını kaybettiğini, bir zaman sonra babasına ulaşamayınca hastaneleri dolaşmaya başladığını ifade etti.

Olayda kendisinin de yaralandığını dile getiren Yılmaz, "Babamı bulmak için hastane hastane dolaştıktan sonra şehit olduğunu öğrendim." dedi.

Beyanın ardından sanık avukatı Ayten İzmirli'nin, "O gece Akıncı Üssü'nde olduğunuzun başka kanıtı var mı?" şeklindeki sorusuna Birgül Yılmaz, "Siz duruşmalarda sürekli müştekilerin telefonlarının incelenmesini istiyorsunuz. Şehit babam, telefonda annemden helallik istedi. Biz şehit ve gazi olacağımızı bilerek oraya gittik. Telefondaki yazışma ve görüşme trafiğine bakabilirsiniz." cevabını verdi.

İzmirli'nin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasını izlediğinizi söylediniz. Saat kaçtı o zaman?" sorusuna ise Yılmaz, "Vatan elden giderken saate bakma gereği duymadım." karşılığını verdi.

Birgül Yılmaz, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek, davaya katılma talebinde bulundu.

Yorumlar