Ülkemizin son yani 81. plakasına sahip olan Düzce, hangi tarihte il statüsü kazanmıştır biliyor musunuz?

Türkiye Yarışta 16 Nisan ipucu sorusu, "Ülkemizin son yani 81. plakasına sahip olan Düzce, hangi tarihte il statüsü kazanmıştır biliyor musunuz?" şeklinde soruldu.

Türkiye Yarışta ipucu sorusu, "Ülkemizin son yani 81. plakasına sahip olan Düzce, hangi tarihte il statüsü kazanmıştır biliyor musunuz?" olarak soruldu.

Türkiye Yarışta'nın 16 Nisan 2019 Salı günkü yarışmasının ipucu sorusu, platformun instagram hesabı üzerinden yayınlandı.

İpucu sorusunda, Türkiye'nin yeni il olan kentlerden biriyle ilgili soru soruldu.

Soruda, "Ülkemizin son yani 81. plakasına sahip olan Düzce, hangi tarihte il statüsü kazanmıştır biliyor musunuz?" denildi.

Peki Türkiye İpucu sorusunun cevabı nedir?

Ülkemizin son yani 81. plakasına sahip olan Düzce, hangi tarihte il statüsü kazanmıştır biliyor musunuz?

Yaklaşık 350 bin nüfusu bulunan Düzce 1999 yılına kadar ilçeydi. 

1999 Gölcük depremi ve 1999 Düzce depreminin ardından dönemin 57. Türkiye Hükûmeti tarafından TBMM'de alınan il statüsü verilme kararı ile ve 9. Türkiye cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in onayı ile il statüsü verilmiştir.

KENTİN TARİHÇESİ

Düzce’nin tarihi, MÖ 1390-800 yılları arasında hüküm süren Hititler'e kadar uzanır. Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey’in Bizans Tekfurları ile 1323’te yaptığı savaşlar sonucu Osmanlı topraklarına katılan Düzce, 1869 yılına kadar Kastamonu Vilayeti Bolu Mutasarrıflığı, Göynük Kasabası’na bağlı bir bucak olarak tarihte yer almıştır. 1869 veya 1870 yılında Bolu Sancağı’na bağlı Kaza olmuştur. 

Kaynak: Son Haberler

Yorumlar