TUGFO, uluslararası turne hazırlığına başladı

- Şef Mansur: - "Türkiye'nin farklı şehirlerinden 12 farklı devlet konservatuarından buraya gelen gençlerle 3 haftalık bir çalışma süreci yaşıyoruz. Amacımız, müziğin gücünü insanlarla paylaşmak ve çok genç bir orkestra kurmak" - Sabancı Vakfı Genel Müdürü Koyunsağan: - "Kampa giren farklı kültürlerden gençler, bu süreçte hem profesyonelliğe adım atıyor hem de birlikte yaşama kültürlerini geliştiriyor" - Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde (PSM) 25 Ağustos'taki konserle başlayacak olan turne, İstanbul'un ardından Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya ile devam edecek

Google Haberlere Abone ol
TUGFO, uluslararası turne hazırlığına başladı

İSTANBUL (AA) - Şef Cem Mansur, Sabancı Vakfı'nın desteğiyle kurulan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası'nın (TUGFO) kampa girdiğini belirterek, "Türkiye'nin farklı şehirlerinden 12 farklı devlet konservatuvarından buraya gelen gençlerle 3 haftalık bir çalışma süreci yaşıyoruz. Amacımız, müziğin gücünü insanlarla paylaşmak ve çok genç bir orkestra kurmak." dedi.

Mansur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 hafta sürecek eğitim ve provalarla genç müzisyenlerin, İstanbul'un ardından Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya'da verecekleri büyük konserler için hazırlanacaklarını söyledi.

Orkestrada yer alan gençlerin, sadece müzik eğitimi almadığını aktaran Mansur, "TUGFO olarak, 11. yılımızı yine Sabancı Üniversitesi'nde yaşıyoruz. Proje, Sabancı Vakfı'nın ana sponsorluğunda gerçekleşiyor. Türkiye'nin farklı şehirlerinden 12 farklı devlet konservatuvarından buraya gelen gençlerle 3 haftalık bir çalışma süreci yaşıyoruz. Amacımız, müziğin gücünü insanlarla paylaşmak ve çok genç bir orkestra kurmak." diye konuştu.

Uluslararası alanda en iyilerle yarışacak bir orkestranın, Türkiye'ye sunduğu katkının bilincinde olduklarını vurgulayan Mansur, şöyle devam etti:

"Müzik evrensel bir dildir. Herhangi bir kültüre ait olsun-olmasın müzik günümüzde büyük bir barış aracıdır. Göçmen toplumlarından misafirlerimiz olacak. Onlarla Berlin senatosunun işbirliğiyle Berlin'de müziğin her kültüre ait olabilme aracı olduğunu anlatacağımız bir etkinliğimiz olacak. Bunun dışında Avrupa'da çok başarılı etkinlikler yapıyoruz. Burada müzik için Türkiye'nin farklı yerlerinden gelmiş ve farklı enstrümanlar çalan gençler var ve birbirlerini dinleyip birbirlerine liderlik etmeyi öğreniyorlar. Uluslararası alanda yaptığımız etkinliklerle Türkiye'nin tanıtımı oluyor bu durum."

-"Gençler, birlikte yaşama kültürlerini geliştiriyor"

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ise 9 yıldan bu yana TUGFO'nun kuruluşunu gerçekleştirip, çalışmalara devam edildiğini belirterek, "TUGFO, gençleri sanata teşvik etmeye yönelik çalışmalarımız arasında önemli bir yere sahip." açıklamasında bulundu.

Her yıl 3 hafta boyunca Sabancı Üniversitesi'nin ev sahipliğinde öğrencilerin kampa girdiklerini aktaran Koyunsağan, şunları kaydetti:

"Kampa giren farklı kültürlerden gençler, bu süreçte hem profesyonelliğe adım atıyor hem de birlikte yaşama kültürlerini geliştiriyor. TUGFO sayesinde her yıl birbirinden yetenekli 100'e yakın genç müzisyenin kendini keşfetmesine, sorumlu birey olma konusunda bilinçlenmesine ve yeteneklerini geliştirmesine katkı sağlamanın yanı sıra, onlara dünyaca ünlü sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma imkanı sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Genç müzisyenlerin, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul ve Avrupa konserlerinde izleyicilerden tam not alarak hepimizi gururlandıracaklarına ve ülkemizi en iyi şekilde tanıtacaklarına inanıyoruz."

TUGFO kampına katılan öğrenci Su Doğan, kampa katılmaktan dolayı heyecanlı olduğunu belirterek, "Türkiye’de düzenlenen böyle bir organizasyonda bulunmak beni çok mutlu ediyor. 3 yıldır bu orkestra içerisinde yer alıyorum. Müzisyen olmak isteyen adaylara, mutlulukların peşinde koşmalarını öneriyorum." ifadelerini kullandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Emre Türktopu ise "Böyle bir orkestranın bir parçası olmak benim için keyif verici bir duygu. Çünkü kendi işimizi yaşıt arkadaşlarımızla en iyi şekilde icra etmeye çalışıyoruz. Bir yandan müzisyenlik yaparken diğer yandan çok kıymetli arkadaşlıklar ediniyoruz. Müzisyenlik hayalleri kuran arkadaşlarıma, inandıkları yolda pes etmeden devam etmelerini öneriyorum. İnsan, inandığı kadar yol alabilir." dedi.

-Genç müzisyenler, dünyaya açılacak

Türkiye'deki konservatuvarlardan sınavla seçilen 80 başarılı genç müzisyen ve Şef Cem Mansur yönetiminde çalışmalara devam eden orkestranın hazırlık kampı, 25 Ağustos'ta sona erecek.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde (PSM) 25 Ağustos'taki konserle başlayacak olan turne, İstanbul'un ardından Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya ile devam edecek.

TUGFO bünyesinde müzik ziyafeti sunacak olan genç müzisyenlerin repertuvarında ise besteci Alexander Borodin, Orta Asya Stepleri, besteci Richard Strauss "Don Juan Senfonik Şiir", Ali Ekber Çiçek ve Ali Özkan Manav'dan "Haydar Haydar" ve ünlü besteci Antonin Dvorak'tan "Senfonik Çeşitlemeler" yer alacak.

Bunların yanı sıra orkestranın eski üyesi ve "Deutsches Sinfonie Orchester Berlin"in baş kemancıları arasında yer alan Hande Küden'in solistliğini üstleneceği konserde, Çaykovski'nin "Keman Konçertosu" seslendirilecek.


Yorumlar