Timur Selçuk babası kim?

Türk sanat müziği camiasını yasa boğan Timur Selçuk'un babası kimdir?

Google Haberlere Abone ol

Türk sanat camiasının ünlü isimlerinden Timur Selçuk 74 yaşında hayata gözlerini yumdu. 

Selçuk'un ölümünden sonra sanatçı dostları ve hayranları üzüntülerini çeşitli platformlarda dile getirdi. 

Timur Selçuk'u tanıyanlar ya da hayranı olanlar onunla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Örneğin babasının kim olduğu merak ediliyor. Peki, Timur Selçuk babası kim? İşte detaylar: 

Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk'un oğludur. Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ilk konserini vermiştir. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne de devam etmiştir.

Timur Selçuk ve Babası Münir Nurettin Selçuk

 

Paris'teki École Normale de Musique de Paris'te bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra 1975'te Türkiye'ye dönmüştür. "Ayrılanlar İçin", "Sen Nerdesin", "Beyaz Güvercin" ya da "İspanyol Meyhanesi" gibi parçaları bu dönemimin şarkılarıdır. 

Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976'da İstanbul Oda Orkestrası'nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi'ni kurmuştur.

Münir Nurettin Selçuk (Timur Selçuk'un babası)

 

Ankara Sanat Tiyatrosu'nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus'un "Nereye Payidar" oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu'nun Sakıncalı Piyade'sinin müziklerini yapmış, ayrıca "804 İşçi", "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Tak-Tik", "Küçük Adam Ne Oldu Sana", Rumuz Goncagül ve "Galilei-Galileo" adlı oyunların müziklerini yapmıştır.

"Sarıpınar 1914", "Üç İstanbul", "Cahide", "Hakkari'de Bir Mevsim" gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

KONSERİ SUNAN KADINI SON GÜNLERİN POPÜLER İSMİ

Münir Nurettin Selçuk'un TRT'de yayınlanan konserlerinden birini sunan kadının kim olduğunu duyanlar gözlerine inanamıyor. Programın sunuculuğunu yapan kadın son günlerin en popüler yazarlarından Gülseren Budayıcıoğlu'dur. Kırmızı Oda, Doğduğun Ev Kaderindir ve Masumlar Apartmanı dizilerinin kitaplarından uyarlandığı isimdir Gülseren Budayıcıoğlu.

Münir Nurettin Selçuk'un sesinden ünlü Kalamış şarkısı:

Yorumlar