TFF'den iddialarla ilgili açıklama

TFF, Süper Kupa kriziyle ilgili ortaya atılan iddialarla ilgili yeni bir açıklama yayımladı.

Google Haberlere Abone ol
TFF'den iddialarla ilgili açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Suudi Arabistan'da Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanması planlanan fakat Suudi yetkililerle yaşanan krizin ardından iptal edilen Süper Kupa maçıyla ilgili yazı açıklama yaptı. 

"Türkiye Futbol Federasyonu olarak siyasetin spora asla karışmaması gerektiğine inanıyoruz" denilen açıklamada, Süper Kupa'nın Suudi Arabistan'da oynanmasına iki kulübünde onay verdiğini belirtildi.

Açıklamada, "2023 Turkcell Süper Kupa müsabakasının Riyad'da oynanması teklifi federasyonumuza SMC (Saudi Media Company/Riyadh Season) şirketi tarafından iletilmiş, her iki kulübümüzün onayıyla imzaya taşınmıştır. Cumhurbaşkanımızın bu sürece herhangi bir şekilde dahil olduğuna ilişkin bütün iddialar asılsızdır" ifadeleri kullanıldı. 

'SÜRECİN HİÇBİR AŞAMASINDA MİLLİ DEĞERLERİMİZ TARTIŞMAYA AÇIK OLMADI'

Galatasaray'ın ısınmaya Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafının yer aldığı tişörtle çıkmasına, Fenerbahçe'nin de maç öncesi seremoniye Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" yazılı pankartla katılmasına izin verilmediği belirtilmişti. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç,  maç öncesinde Suudi yetkililerle görüşme yapılacağını söylemişti.

TFF'nin açıklamasında "milli değerlerin tartışmaya açık olmadığı" belirtilerek şöyle denildi:

"Sürecin hiçbir aşamasında millî değerlerimiz ve Atatürk ilkelerimiz tartışmaya açık olmamıştır. Aksi iddialar asılsız, art niyetli ve milletimizin bütünlüğünü hedef edinen provokasyon amaçlıdır. İlgili müsabaka FIFA Statüsü gereğince, FIFA Uluslararası Maçların Düzenlenmesine Dair Talimata tabidir. Uluslararası maçlarda olması gereken tüm gereklilikler ve prosedürler bu maç için de aynen geçerlidir.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak toplumumuzun en önemli birleştirici gücü olan sporun farklı amaçlara alet edilmesi yönündeki çabalara asla müsaade etmeyeceğimizi vurguluyor, Türk futbolunun başarılarla adından söz ettirmesi için çalışmaya kararlılıkla devam edeceğimizi ifade ediyoruz."

Yorumlar