Suudi Arabistan'dan Yemen'e bin tonluk akaryakıt

Suudi Arabistan'ın, Yemen'de elektrik sektörünün desteklenmesi için gönderdiği bin ton akaryakıtın Mahra vilayetine ulaştığı bildirildi.

Google Haberlere Abone ol
Suudi Arabistan'dan Yemen'e bin tonluk akaryakıt

Ülkenin resmi haber ajansı SABA'da yer alan habere göre, Yemen Elektrik Kurumu Mahra Müdürü Said Mübarek, Suudi Arabistan'ın elektrik üretimi için bölgeye dizel yakıt gönderdiğini belirtti.

Mahra vilayetine son günlerde tankerlerle 1000 ton akaryakıtın ulaştığını ifade eden Mübarek, bölgenin elektrik santrallerindeki akaryakıt sorunundan sonra gerçekleşen bu desteğin önemine dikkati çekti.

Yemen hükümeti, 29 Eylül'de Suudi Arabistan'dan 200 milyon dolar değerinde akaryakıt temin edilmesi için anlaşma imzalandığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan'ın Yemen'in Kalkınma ve İmar Projesi'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Yemen'e 26 Ekim ve 17 Aralık 2022 ile 18 Şubat 2023'te 75'şer bin tonluk akaryakıt gönderildiği belirtilmişti.

Yemen'in birçok vilayetinde elektrik santrallerinde kullanılan dizel yakıtın tükenmesi nedeniyle sık sık elektrik kesintisi yaşanıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yorumlar