Sterlinde yüzde 10 ek düşüş şirket notlarını baskılar

- Fitch Ratings: - "Sterlinde yüzde 10 seviyesinde ek bir değer kaybı yaşanması İngiliz şirketlerin kredi notlarını baskılayabilir" - "Perakende ve havayolu şirketleri sterlindeki olası ek değer kayıplarının olumsuz etkilerine daha fazla maruz kalabilir"

Google Haberlere Abone ol
Sterlinde yüzde 10 ek düşüş şirket notlarını baskılar

LONDRA (AA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından, İngiliz sterlininin önümüzdeki dönemde yüzde 10 daha değer kaybı yaşaması halinde şirket notları üzerindeki baskının artıracağı uyarısında bulunuldu.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, İngiliz sterlininde Avrupa Birliği (AB) referandumu sonrasında görülen değer kaybının yakın vadede şirketlerin kredi notlarına ilişkin bir eyleme neden olmasının beklenmediği belirtildi.

Açıklamada bununla birlikte, sterlinde önümüzdeki dönemde yüzde 10 daha değer kaybı yaşanması halinde şirketlerin kredi notları üzerindeki baskının artabileceği bildirildi.

Özellikle perakende ve havayolu şirketlerinin sterlindeki olası ek değer kayıplarının olumsuz etkilerine daha fazla maruz kalabileceği vurgulanan açıklamada, “New Look ve Tesco gibi perakende şirketleri hedge edilmemiş yapısından dolayı sterlindeki düşüşün etkilerine en çok maruz kalanlar. Örneğin, Tesco’nun gelirlerinin yaklaşık 4’te 3’ü sterlin cinsinden. Öte yandan şirketin maliyetlerinin yarısı ve borcunun yarısı döviz cinsinden.” ifadelerine yer verildi.

Bazı büyük perakendecilerin ürün tedarikini daha ucuz alternatiflerden sağlayarak sterlindeki değer kaybının etkilerini hafifletebileceği kaydedilen Fitch Ratings açıklamasında, havayolu şirketlerinin ise ABD doları cinsinden borçlarının finansmanında para birimi uyuşmazlığından dolayı baskı yaşayabileceği kaydedildi.

Öte yandan açıklamada, British Airways’in gelirlerinin yüzde 50’sinin döviz cinsinden olması nedeniyle, şirketin sterlindeki değer kaybının oluşturduğu olumsuz etkileri hafifletebileceği belirtildi.

Yorumlar