Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü

- Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü dolayısıyla İstiklal Caddesi'nde karanfil dağıtıldı

Google Haberlere Abone ol
Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü

İSTANBUL (AA) - İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 sivil Boşnak'ın katledildiği Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü dolayısıyla İstiklal Caddesi'nde karanfil dağıtıldı.

Bosna Yiğitlik Meydanı üyesi Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, İstiklal Caddesi'nde Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü dolayısıyla hayatını kaybedenler için caddeden geçenlere karanfil dağıtarak soykırım hakkında bilgi verdi.

Bosna Yiğitlik Meydanı Başkanı Kerem Koçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 yıl önce Müslüman oldukları için insanları şehit ettiklerini söyledi.

Amaçlarının, yaşanan soykırım hakkında insanlara bilgi vermek olduğunu belirten Koçer, şöyle devam etti:

''Hayatını kaybedenleri anmak, hatırlatmak ve farkındalığı arttırmak üzere şehit sayısınca İstiklal Caddesi'nde karanfil dağıtıyoruz. Biz tarihin yeniden tekerrür etmemesi için çalışıyoruz. Geçmişte bunlar yaşandı ve bugün halen dünyada kan ve gözyaşı hakim. Bunların gelecekte yaşanmaması için geçmişimizden ders almayı kendimize görev ediniyoruz. Bu soykırımı sadece bizim bilmemiz değil vatandaşların da bilmesi önemli. İnşallah bu acılar bir daha yaşanmaz.''

Yorumlar