Savaşın gölgesinde yaşayan bebekler için "beşik kampanyası"

- Suriye'deki iç savaşın gölgesinde imkansızlıklar içerisinde karton sebze kutularında hayatta kalma mücadelesi veren bebekler için "Bir beşik de sen al" kampanyası başlatıldı - TRT'nin savaş muhabiri Elif Akkuş tarafından sosyal medya platformlarında "#birbesiktesenal" hashtagi ile başlatılan kampanya kısa sürede ilgi gördü, ihtiyaç duyulan beşiklerin yarısı onlarca hayırseverin desteğiyle temin edildi - Akkuş: - "Belki çok bir şey yapamayız fakat küçük yardımlarla çoğu hasta olan bebekleri öldürücü sıcaktan, böcekten ve sağlıksız koşullardan korumak için bir adım atabiliriz. Sizin için küçük bir adım onlara belki de yaşam getirecek"

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - KAAN BOZDOĞAN - Suriye'de iç savaşın gölgesinde, imkansızlıklar içerisinde karton sebze kutularında sıcak hava ve hastalıklarla mücadele eden bebekler için "beşik kampanyası" başlatıldı.

Suriye'deki iç savaşın 7. yılında, ülkenin bazı bölgelerinde çatışmalar halen devam ediyor. Rejim güçlerinin yanı sıra terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ, muhaliflere yönelik saldırılarını sürdürüyor. Muhaliflerin yaşadığı bölgeleri kuşatarak havadan ve karadan gerçekleştirilen saldırılar, binlerce çocuğu yetim bıraktı. Bazı yetim çocuklar, anne ve kardeşleriyle başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere sığınırken, bazıları da sınırda oluşturulan çadır ve konteyner kentlerde yaşam mücadelesi veriyor. Savaşın sona ereceği ve evlerinin önünde arkadaşlarıyla huzur içinde oynayacakları günün umuduyla yaşayan çocukların omuzlarına erken yaşta yüklenen ağır sorumluluk duygusu adeta yüzlerinden okunuyor.

Türkiye sınırına yakın bölgelerde kurulan çadırlara sığınan Suriyelilerin zorlu yaşamı, havaların ısınmasıyla oluşan hastalıklı ortam koşulları sebebiyle daha da ağırlaştı. Bu konuda en fazla mağduriyet yaşayanlar hiç şüphesiz, savaşın gölgesinde dünyaya gelen, şiddetli çatışma ve saldırıların en küçük tanıkları bebekler. Çoğu anne sütüyle beslenen kucak çocukları, sıcak havadan da olumsuz etkileniyor. Yazın sıcağında bebeklerin yatak olarak kullandıkları sebze kutuları kimi zaman tabutları oluyor.

Suriye'deki iç savaşı yakından takip eden, geçen hafta Irak'ın Musul kentine bağlı Telafer ilçesindeki DEAŞ zulmünden Suriye'ye kaçanların kaldığı İğde köyündeki Türkmen kampında bir bebeğin sıcaktan yaşamını yitirdiğine tanık olan TRT'nin savaş muhabiri Elif Akkuş, sosyal medya platformları üzerinden "#birbesiktesenal" hashtagi ile savaşın gölgesinde çaresizce nefes alan bebekler için kampanya başlattı. Beşiğin yanı sıra bebek bezinin de talep edildiği kampanya kısa sürede ilgi görürken, yardım eli uzatmak isteyenler, sanal marketlerden sipariş ettikleri beşik ve bebek bezlerini Gaziantep'teki toplama merkezine göndermeye başladı.

Daha önce de defalarca gittiği Suriye'de çeşitli yardım girişimlerinde bulunan Elif Akkuş, AA muhabirine, bölgede vicdan sızlatan görüntülere şahitlik ettiğini, gördüğü manzara karşısında duygusal anlar yaşadığını anlattı.

Hafızasına kazınan yürek sızlatan görüntülerle her gün yaşamak zorunda olduğunu belirten Akkuş, son iki haftayı Suriye'de çatışmaların yaşandığı bazı kentlerde geçirdiğini, bugüne kadar çatışmalarda ve çeşitli saldırılarda hayatını kaybeden masum insanlar için üzüldüğünü, ancak geçen hafta Telaferlilerin kaldığı Türkmen kampında bir bebeğin karton sebze kutusu üzerinde sıcaktan ölmesinin zihninde ve vicdanında kalıcı hasar bıraktığına işaret etti.

O an yaşadığı çaresizliğin kendisini sosyal sorumluluk projesine teşvik ettiğini aktaran Akkuş, söz konusu çadır kentte 80 bebek bulunduğunu ve bebeklerin uygunsuz ortamlarda kutuların üzerinde gün geçirdiğini ifade etti. Akkuş, bebekler için beşik ve bebek bezi, çocuklar için oyuncak yardımlarının gerekliliğine vurgu yaptı.

Akkuş, sosyal medya aracılığıyla başlattığı "Bir beşik de sen al" kampanyasının kısa sürede rağbet gördüğünü, 80 bebek için gerekli beşik sayısının yarısının kendisine sosyal medya üzerinden ulaşan onlarca hayırseverin katkılarıyla temin edildiğini açıkladı.

"Sebze kutularında yatan bu bebekleri beşiğe taşımak için harekete geçtik." diyen Akkuş, çadır kentteki sorunların tamamen çözümünün kıt imkanlarla sağlanamayacağını, yardımseverlerin el birliğiyle şartların iyileştirilmesine kısmen katkı sağlanacağını vurguladı.

Akkuş, "Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir. Vicdan sahibi insanlar olarak yetime, düşküne, ihtiyaç sahibine her şeyden öte Suriye'deki kardeşlerimize yardım elimizi imkanlar dahilinde uzatmalıyız. Kimse bu duruma düşmeyi istemez. Böyle yaşamayı onlar seçmedi. Belki çok bir şey yapamayız fakat küçük yardımlarla çoğu hasta olan bebekleri öldürücü sıcaktan, böcekten ve sağlıksız koşullardan korumak için bir adım atabiliriz. Sizin için küçük bir adım onlara belki de yaşam getirecek. Biz bu bebekler için küçük de olsa bir ateş yakmak istedik, vicdanı ve yüreği olan herkes 'Kampanyaya nasıl katkıda bulunabilirim?' diyerek mesaj atıyor. Yardım elini uzatan herkese teşekkürler. Daha çok vicdan sahibi insana ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

- "Bebek bezi yok, sıcak havaya rağmen naylon poşet kullanıyorlar"

Elif Akkuş, bölgedeki bebekler için bebek bezi ihtiyacına da dikkati çekti.

Ebeveynlerin gelirleri olmadığı için çocuklarına bebek bezi alamadığına değinen Akkuş, "Kampta gördüğümüz kareler boğazımıza yumru oldu. Bebeklerin kullanabilecekleri bezleri yok. Birçok anne çocuklarının altını naylon poşetle bağlıyor. Bebek bezi yok, sıcak havaya rağmen naylon poşet kullanıyorlar. Bebek teni hassastır. Sıcak havada naylon poşetle bağlanan cilt çeşitli hastalıklara neden olabilir ki bu çocuklar için maalesef seçme hakkı yok. Tamamen gelecek yardımlara odaklanmışlar. O bölgede yazın bunaltıcı sıcağı daha çok hissediliyor. Lavabo ve içme suyu ihtiyaçlarını aynı alanda karşılamaya çalışan, yerine göre kurtlu su içmek zorunda kalan sığınmacıların bebekleri de sağlıksız koşullarda gün geçiriyor." diye konuştu.

Akkuş, Suriyeli sığınmacıların kendilerine kardeşçe yardım eli uzatan Türkiye'ye duacı olduğunu, bölgede huzurun sağlanması için güçlü Türkiye'nin hayalini kurduklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar