SAÜ'lü akademisyenlerden Adıyaman depremi raporu

- Samsat ilçesindeki deprem ve sonuçlarının ele alındığı raporda, betonarme binalarda beton kalitesinin zayıflığı, yetersiz taşıyıcı eleman boyutları, kalitesiz ve yanlış işçiliğin yanı sıra dere malzemesinin yanlış kullanımının hasarın boyutlarını arttırdığı belirtildi

Google Haberlere Abone ol
SAÜ'lü akademisyenlerden Adıyaman depremi raporu

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AYM), 2 Mart’ta Adıyaman’ın Samsat ilçesinde meydana gelen deprem ve sonuçlarını ele alan rapor hazırladı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, SAÜ AYM’nin organizasyonunda Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Merkez Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Emrah Doğan, Deprem İhtisas Grubu başkanı Yrd. Doç. Dr. Zeki Özcan, üyeler Doç. Dr. Aşkın Özocak ve Yrd. Doç. Dr. Necati Mert'in, Samsat'taki gelen depremi araştırmak için 9-10 Mart'ta bölgeye teknik çalışma ziyaretinde bulunduğu belirtildi.

Yapılan inceleme sonucu ortaya çıkan raporda, Adıyaman il merkezinde herhangi bir hasar görülmediği, Kahta ilçe merkezinde ve Cendere Köprüsü, Kahta Kalesi, Karakuş Tümülüsü gibi zengin kültürel mirasa sahip Kahta Vadisinde de deprem hasarına rastlanmadığı aktarıldı.

Samsat ilçesindeki betonarme kamu binalarından Samsat Kaymakamlığı, Çok Programlı Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Ortaokulu, Emniyet Müdürlüğü ve Samsat Belediyesi binalarının incelendiği belirtilen raporda, binalarda beton kalitesinin zayıflığı, yetersiz taşıyıcı eleman boyutları, kalitesiz ve yanlış işçilik gibi Türkiye’deki önemli depremlerden sonra görülen olumsuzlukların görüldüğü kaydedildi.

Yığma ve betonarme yapıların çoğunda eleme ve yıkama yapılmadan dere malzemesinin kullanılmasının beton kalitesinin düşmesine ve hasar almasına neden olduğu aktarılan raporda, "Betonarme elemanların içinde 80-120 mm boyutunda dere taşı (kaya) çok sık karşılaşılmıştır. Donatı işçiliği de son derece özensizdir. Kolonlarda 1,4 metreye varan etriye aralığı görülmüştür. Beton dökümünden sonra betonarme elemanlara bakım yapılmadığı da incelemelerden anlaşılmaktadır. Samsat Belediyesi hizmet binası, ifade edilen kusurların hemen hemen hepsini barındırdığından ağır hasar almıştır." değerlendirmesi yapıldı.

Betonarme binalarda kalkan duvarların yüksek ve hatılsız yapılmasının ciddi düşme ve hasara neden olduğuna işaret edine raporda, 2007 Deprem Yönetmeliği esaslarına göre inşa edilen lojman ve okul gibi yeni kamu yapılarının taşıyıcı sistemlerinde hasar görülmediğine dikkat çekildi.

Samsat’ta, 2 Mart 2017 tarihinde 5,5 büyüklüğünde ve devamında 4 büyüklüğüne varan artçı depremler meydana gelmiş, maddi hasara yol açan doğal afette can kaybı yaşanmamıştı.

Yorumlar