ÖTV beklentisi ticari araçları bakımsız bıraktı

- Ticari araçlara tanınan ÖTV muafiyetiyle birlikte esnaf aracını yenilemeyi beklerken, kullandığı ve bakımını yaptırmadığı eski araçlar ise kazalara davetiye çıkarıyor - Galerici Atlı: - "Bize başvuran esnafın araçlarına baktığımızda, lastikleri kabak gibi, yağı yok, fren balatası bitmiş... Esnaf, aracını yenileyeceği için bu masrafları yapmak istemiyor" - "Ticari araçların büyük kısmı bakım yaptırılmadan çeşitli şekillerde vatandaşa hizmet veriyor. Bu bir taksi de olabilir, bir okul taşıtı da... Yetkililer, sebep olacakları tehlikenin farkına varsınlar ve ÖTV muafiyeti uygulamasını bir an önce uygulamaya alsınlar" - "Ülke genelinde bundan yararlanacak esnaf bu işlemi bekliyor. Ancak bazı bürokratik engellerden dolayı esnafa sattığımız araçları teslim edemiyoruz"

Google Haberlere Abone ol
ÖTV beklentisi ticari araçları bakımsız bıraktı

İSTANBUL (AA) - MEHMET ALİ DERDİYOK - Ticari araçlara tanınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetiyle birlikte esnaf aracını yenilemeyi beklerken, kullandığı ve bakımını yaptırmadığı eski araçlar ise kazalara davetiye çıkarıyor.

Hükümetin, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşvikine ilişkin düzenlemeleri içeren tasarısı, geçen ay TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmiş ve ardından Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Buna göre, taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, servis, özel halk ve belediye otobüsleri bir defa geçerli olmak üzere 30 Haziran 2019'a, ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon, kamyonet ile tırlar da 30 Haziran 2017'ye kadar ÖTV'den muaf tutulmuştu.

Kararı memnuniyetle karşılayan ve araçlarını yenilemek için galericilerin önünde kuyruk oluşturan esnaf, bürokratik nedenlerle kendilerine tanınan haktan henüz yararlanamadıklarını iddia ediyor. Satın aldıkları yeni araçlarını, bürokratik engeller nedeniyle alamadıklarını öne süren esnaf, işlemlerin bir an tamamlanmasını istiyor.

Araçlarını yenilemeyi düşünen esnaf, mevcut araçlarına ise bakım yaptırmaktan kaçınıyor. İşlerine, eski ve bakımsız ticari araçlarla devam eden esnaf kazalara da davetiye çıkarmış oluyor.

- "Tüm Türkiye için önemli bir karar"

Bağcılar'daki Otocenter'da galericilik yapan Gürsoy Atlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, esnafın, ÖTV konusunda uzun süreden bu yana bir beklentisi olduğunu anımsatarak, ÖTV muafiyetinin kendilerini memnun ettiğini söyledi.

ÖTV muafiyetinin esnaf açısından önemli olduğunu anlatan Gürsoy, şunları kaydetti:

"Bu tüm Türkiye açısından önemli bir karardı. Çünkü, yaklaşık 400 bin araç sahibi bu haktan yararlanabilecek. 400 bin araç değiştiğinde, galericisinden, boyacısına, LPG'cisinden, muamelecisine kadar milyonlarca insan bundan ekmek yiyecek. Vatandaşlara da daha konforlu ve yeni araçlarla hizmet verilecek. Bu döngü, ekonomimiz için son derece önemli bir karar. Ülke genelinde ticari araç esnafı, bu işlemi bekliyor. Ama, Gelir İdaresi Başkanlığı sisteme geçirmediğinden Trafik Tescil Büroları'nda ekrana düşmüyor. Bu nedenle esnafa sattığımız aracı teslim edemiyoruz. Esnaf da bizi suçluyor. Fakat, işlem yapılmazsa biz nasıl vereceğiz? Bunun için hükümetimizin şoför esnafına tanıdığı bu büyük kolaylığın önüne bürokratlar geçmesin. İşi hızlandırmaları lazım. Esnaf iş yapamıyor. Herkes işlemlerin başlamasını bekliyor."

- "Bakımsız araçlarla müşteri taşınıyor"

Esnafın zor günler geçirdiğini aktaran Atlı, hükümet esnaf için ne kadar kolaylık sağlasa da bazılarının buna engel çıkardığı görüşünü dile getirdi.

Bu gecikmelerin başka sıkıntılar da doğuracağının altını çizen Atlı, "Çünkü esnaf bu kararı çok uzun zamandır bekliyordu. 1.5 ay önce karar çıktı. Bize başvuran esnafın araçlarına baktığımızda, hiçbiri aracına bakım yaptırmamış. Lastikleri kabak gibi, yağı yok, fren balatası bitmiş...Esnaf araçlarını yenileyeceği için bu masrafları yapmak istemiyor. 'Nasıl olsa arabamı satacağım. Ne diye lastiğini frenini yaptırayım?' diyor. Diğer ticari araçların dışında, sadece İstanbul'da yaklaşık 18 bin taksi var. Ve bu ticari araçların büyük kısmı bakım yaptırılmadan çeşitli şekillerde vatandaşa hizmet veriyor. Bu bir taksi de olabilir, bir okul taşıtı da... Yetkililer sebep olacakları tehlikenin farkına varsınlar ÖTV muafiyeti uygulamasını bir an önce uygulamaya alsınlar" şeklinde konuştu.

Taksici Uğur Özden de mal sahibi olarak ÖTV muafiyeti çıktığından bu yana yeni araç almayı beklediğini dile getirerek, plakalarını hazırlamasına rağmen aracını alamadığını söyledi.

Özden, esnafın sıkıntı yaşadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Sadece ben değil, tüm esnaf aynı sıkıntıyı yaşıyor. Çünkü işlem yapılamadığı için, araçlarımızı alamıyoruz. Biz önce 'galericiler bizi oyalıyor' diye düşünüyorduk. Ancak, trafik tescil bürolarına gittiğimizde kendi ekranlarına düşmediğinden işlem yapamayacaklarını söylediler. Şimdi bir sürü esnaf parasının bir kısmını, bazıları tamamını ödemiş, bir an önce araçlarını almak istiyor. Kimisi aracı eski olmasına rağmen, ÖTV muafiyetinden yararlanmak için değiştirmeden çalışıyor. Aracı çok eski olduğu için de müşteri binmiyor. Bu arkadaşımız evine nasıl ekmek götürecek? Bazıları arabasına lastik bile takmıyor. Kabak lastiklerle dolaşıyor. Adam sıfır araba alacak, eskisine niye yatırım yapsın ki? Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza sesleniyorum; sizin bize tanıdığınız hakkı bazıları engel olmaya çalışıyorlar. Lütfen her zaman olduğu gibi bize yardım edin. Biz Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sitesine giriyoruz, orada, 'çalışmalarımız devam ediyor' diye yazıyor. Artık bu işi çözsünler. Esnaf da işine baksın."
Yorumlar