Oltu'daki sel

- Erzurum'un Oltu ilçesinde dün yaşanan selden zarar gören esnaf ve vatandaşlar, ekiplerin yardımıyla temizlik çalışması yapıyor - Esnaf Yusuf Bektaş: - "İş yerimin arka kısmında havalandırma amaçlı iki penceremiz var. O taraftan aşırı derecede sel gelince mazgallar taştı ve su camların seviyesinin üstüne çıktı" - İlçe sakinlerinden Yavuz Akyüz: - "Komşularımızın ve bizim büyük ölçüde zararımız oldu. Duvarlar yarıya kadar su dolmuştu. Sel esnasında eşyamızı kurtarmanın derdine düştük ama maalesef kurtaramadık"

Google Haberlere Abone ol
Oltu'daki sel

ERZURUM (AA) - Erzurum'un Oltu ilçesinde dün etkili olan, yaklaşık 40 ev ile bazı iş yerlerinde su baskınlarına yol açan selden zarar gören vatandaşlar, ekiplerin yardımıyla temizlik çalışması yapıyor.

İlçe merkezinde selden etkilenen yaklaşık 40 ev ve iş yeri ile sokaklarda, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Oltu Belediyesi ile selden gören esnaf ve vatandaşlar tarafından su tahliye ve temizlik çalışmasına devam ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğüne ait vidanjör ve motopomplar yardımıyla ev ve iş yerlerine dolan su ve çamur tahliye edilmeye çalışılıyor.

İlçede beyaz eşya ve mobilya işi yapan Yusuf Bektaş, AA muhabirine, iki katlı dükkanının alt katını yağan yağmur sonrası su bastığını belirterek, "İş yerimin arka kısmında havalandırma amaçlı iki penceremiz var. O taraftan aşırı derecede sel gelince mazgallar taştı ve su camların seviyesinin üstüne çıktı." dedi.

Sel sularının camların seviyesini geçmesiyle camların kırıldığını anlatan Bektaş, "Camlar patlayınca oradan fışkırır gibi aniden dükkanın içine su dolmaya başladı. Kurtarabildiğimiz 3-5 eşyayı çıkardık, diğerlerini kurtaramadık, kendimizi zor kapıya attık. Kaymakamlık ve belediyeden arkadaşlar zarar tespiti için geldiler ve tutanak tuttular. Zararımız 250-300 bin civarında." diye konuştu.

İlçe sakinlerinden Yavuz Akyüz de aşırı yağmur sonrası evlerini su bastığını söyledi.

- "Lavabo ve banyodan petrol çıkar gibi su çıktı"

Akyüz, eşyasının sular içinde kaldığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Lavabo ve banyo tarafından sanki petrol çıkar gibi su çıktı. Dışarıdaki sel sularından bir zararımız olmadı ama rögar boruları küçük olduğu için suları taşıyamadı. Sular dışarı çıkınca şiddetli şekilde lavabo ve banyodan su yukarı doğru fışkırdı. Komşularımızın ve bizim büyük ölçüde zararımız oldu. Duvarlar yarıya kadar su dolmuştu. Sel esnasında eşyamızı kurtarmanın derdine düştük ama maalesef kurtaramadık."

Belediye, kaymakamlık ve maliye ekiplerinin bölgedeki hasar tespit çalışmaları da devam ediyor.

Yorumlar