Olimpiyat kafilesi yurda döndü

- Milli güreşçi Taha Akgül: "Mindere çıkana kadar İstiklal Marşımız henüz okutturulmamıştı. Tabi bu benim üzerimde biraz baskı oluşturdu. Son iki yılın dünya şampiyonu olarak mindere çıktım, favoriydim ve olimpiyat şampiyonu oldum" - Rıza Kayaalp: "Amacım halkımıza altın madalya hediye etmekti. Yıllarca bunun için çalışıyorum, ter döküyorum. Bu nedenle buruk bir sevinç yaşıyorum"

Google Haberlere Abone ol
Olimpiyat kafilesi yurda döndü


İSTANBUL (AA) - 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil eden sporcular yurda döndü.

Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evi'ne inen sporcular, karşılamaya gelenler ve yakınları tarafından büyük coşku ile karşılandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da sporcular ile birlikte İstanbul'a geldi. Bakan Kılıç, konuk evine, Türkiye'nin tek altın madalyasını kazanan milli güreşçi Taha Akgül ile birlikte girdi.

Taha Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Mindere çıkana kadar İstiklal Marşımız henüz okutturulmamıştı. Tabi bu benim üzerimde biraz baskı oluşturdu. İstiklal Marşımızın orada kesinlikle okunması gerekiyordu. Son iki yılın dünya şampiyonu olarak mindere çıktım, favoriydim ve olimpiyat şampiyonu oldum. Kariyerimin tek eksik madalyası, olimpiyat madalyasıydı, onu da aldım. Orada ülkemizin bayrağını dalgalandırdım. Madalyamı, Gaziantep'teki şehitlerimizin ve gazilerimize ile 15 Temmuz Şehitlerimize armağan ettim. 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda ve aradaki şampiyonalarda altın madalya kazanarak ülkeme armağan etmek istiyorum. Güreş ata sporumuz, tarih boyunca en fazla madalya aldığımız branşımız. Beş altın madalya güreşten geldi, güreş her zaman üzerine düşeni yapmıştır. Güreş, Türklere yakışıyor, peygamber sporu. Bizlere dua eden herkese teşekkür ediyorum."


- Rıza Kayaalp


Altın madalyayı final maçında kaçıran milli güreşçi Rıza Kayaalp ise şunları kaydetti:

"Amacım halkımıza altın madalya hediye etmekti. Yıllarca bunun için çalışıyorum, ter döküyorum. Bu nedenle buruk bir sevinç yaşıyorum. 2012'de bronz vardı, şimdi de gümüş madalya oldu. Hedefim altın kazanmaktı, bunun üzüntüsünü yaşıyorum ama nasip böyleymiş. Bu bizi tetikleyecektir. Şimdiki hedefim 4 Avrupa, 3 dünya şampiyonu olmak ve son olarak da 2020'de olimpiyat şampiyonu olarak seriyi bitirmektir. Bronz ve gümüşü kazandıysam altın madalyayı kazanacağıma da inanıyorum."


- Nur Tatar


Tekvandoda Türkiye'ye tek madalyasını kazandıran Nur Tatar, büyük gurur duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Çok şükür ülkemize madalyalarla döndük. Bayrağımızı dalgalandırdık, sevinçliyiz. Tüm Türkiye arkamızda oldu, duaları için çok teşekkür ederiz. 2020 Tokyo'da hedefim altın madalya. Burada çok güzel bir karşılama var ama ülkemizde yaşananlardan dolayı içimiz buruk. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz."


- Soner Demirtaş


Bronz madalya kazanan milli güreşçi Soner Demirtaş da mutlu olduğunu dile getirerek, "Görüyorsunuz, halkımız ve sporcu arkadaşlarımız bizleri karşıladı. Ülkemize olimpiyat üçüncülüğü kazandırdım. Mutlu ve gururluyum. Ülkemiz zor zamanlardan geçiyor, bu durumda ülkemi sevindirdiğim için gururluyum. İnşallah 2020'de bu madalya altın olacak. Dua edenlerden Allah razı olsun." şeklinde görüşlerini aktardı.

Rio'dan bronz madalya ile dönen milli güreşçi Cenk İldem de "Madalya ile döndüğümüz için gururluyuz. Darbe sürecinden sonra bizi sevenleri sevindirdiğimiz için mutluyuz, inşallah bundan sonrası daha güzel olacak." dedi.

Dağıstan asıllı milli güreşçi Selim Yaşar ise, "Çok mutluyum, Türkiye için madalya kazandım. Çok çalıştık, Allah da bize madalyayı verdi. 15 Temmuz'da şehit ve gazi olan kardeşlerimize armağan ediyorum." ifadelerini kullandı.

Rio'da madalya kazanamayan tekvandocu Servet Tazegül de arkadaşlarının başarılarıyla gurur duyduğunu belirtti. Tazegül, "Ülke adına güzel geçti, arkadaşlarım başarılı oldu. Kendi adıma ne yazık ki bu sefer madalya kazanamadım. Pekin'de bronz, Londra'da altın kazanmıştım. Rio'da da altını hedeflemiştim ama ne yazık ki nasip değilmiş. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm destekleyenlere teşekkür ederim. Bu kez olmadı ama yola devam." sözleriyle duygularını dile getirdi.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye, 1 altın, 3 gümüş, 4 bronz olmak üzere topladığı 8 madalyayla genel sıralamada 41'inci oldu. Türkiye, 5 madalyasını güreşten kazandı.

Milli güreşçilerden Taha Akgül'ün altın madalya kazandığı organizasyonda, Rıza Kayaalp ve Selim Yaşar olimpiyat ikincisi olarak gümüş, Cenk İldem ve Soner Demirtaş da turnuvayı üçüncü bitirerek bronz madalya aldı.

Yorumlar