Ohio'da tren kazası tartışılıyor

Ohio'da tren kazasına karışan şirket güvenlikle ilgili önerilerin bazılarını destekliyor

Google Haberlere Abone ol
Ohio'da tren kazası tartışılıyor

ABD'nin Ohio eyaletinde 3 Şubat'ta çevre felaketine yol açan tren kazası için demir yolu şirketinin üst yöneticisi (CEO) Alan Shaw, demir yolu güvenliğiyle ilgili Kongrede sunulan yasa tasarısının "bazı kısımlarını" desteklediklerini bildirdi.

Ohio eyaletinin East Palestine bölgesinde çevre felaketine yol açan trenin sahibi demir yolu şirketi Norfolk Southern'ın CEO'su Shaw, ABD Senatosu Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Komitesince düzenlenen oturumda ifade verdi.

Shaw, tren kazası nedeniyle ikinci kez özür dileyerek, bunun bölge sakinleri için travmatik etkisinin farkında olduğunu söyledi.

Kimyasallardan etkilenen bölgede yapılan testlerin hava ve suyun kullanılması için güvenli olduğunu gösterdiğini savunan Shaw, uzun vadede bölge sakinlerine verilecek sağlık hizmetleri, kaza sonrası bölgedeki evlerin fiyatlarındaki negatif yöndeki değişiklik ve suyun güvenilirliğinin gözetilmesi konularındaki çalışmaları kapsayacak fonlar oluşturmak için ilgili makamlarla çalıştıklarını aktardı.

Shaw, endişeleri nedeniyle bölgeden "bir süreliğine" ayrılmak isteyenlerin taşınma ücretlerini ödeyeceklerini belirterek, halihazırda bu aileleri otellere yerleştirip giyinme ve gıda masraflarını ödediklerini kaydetti.

Diğer taraftan, demir yolu güvenliği ile ilgili Kongreye sunulan yasa tasarısının "bazı kısımlarını" desteklediğini aktaran Shaw, bir milletvekilinin "Demir yolu mevzuatında hangi maddelere karşı çıkıyorsunuz?" ve "Son 10 yılda kaza oranları neden arttı?" sorularını yanıtsız bıraktı. Shaw, bir trende hem makinist hem de kondüktör bulunmasının güvenliği artırdığı fikrini destekleyen herhangi bir veriden de haberdar olmadığını aktardı.

- BÖLGE SAKİNLERİ ZOR DURUMDA

Öte yandan Senatör Maria Cantwell, demir yolu şirketlerinin daha yüksek kar elde etmek için maliyetleri düşürmeye çalıştıklarını ve bu nedenle kazaların artabileceğine işaret ederek, buna izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Senatör Sherrod Brown ise Norfolk Southern'in bir yılda yüzlerce ihlali olmasına rağmen çok az miktarda ceza ödediğine dikkati çekti. Diğer yandan Cumhuriyetçi milletvekili Ted Cruz da tedarik zincirlerini bozacak yüksek miktarda cezalar uygulamanın doğru olmayacağını ancak bu konuda bir anlaşmaya varılabileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Ohio Valisi Mike DeWine de kazanın East Palestine toplumunda travmatik bir etki yarattığına işaret etti.

Bölge sakinlerinden Misti Allison, tehlikeli kimyasalların etkileri konusunda çelişkili raporların yayımlanmasını eleştirdi. Bölgeden tahliye edilmelerinin önerildiğini söyleyen Allison, bu konuda sunulan katkıların net ve yeterli olmadığını savunarak, burada yaşayanların içinde bulunduğu zor duruma dikkati çekti.

Oturumda trenin raydan çıkmasının ardından tehlikeli kimyasallar taşıyan vagonlardaki bu maddeleri "kontrollü salıverme" kararı da eleştirildi.

- OHİO'DA TREN KAZALARI

ABD'nin Ohio eyaletinin East Palestine kasabası yakınlarındaki demir yolunda kimyasal madde taşıyan Norfolk Southern'e ait 150 vagonlu trenin 50 vagonu 3 Şubat'ta raydan çıkarak infilak etmişti. Kaza sonrası kimyasal maddeler etrafa yayılarak çevre felaketine neden olmuş, yüksek miktarda zehirli kimyasal nedeniyle bölge sakinlerinin tahliyesine karar verilmişti.

Kazadan 3 gün sonra evlerine dönebilen çevre sakinleri, baş ağrısı, göz yanması, öksürük ve halsizlik şikayetlerinde bulunmuş, çevrede hayvan ölümlerine rastlanıldığı haberleri medyada yer almıştı.

Norfolk Southern, alanı çevreye duyarlı şekilde temizlediklerini, bölge halkına kaza kaynaklı kayıplar için yardım yaptıklarını duyurmuştu.

Kaza, kamuoyunun gündeminden uzun süre düşmezken aynı şirkete ait başka bir yük treni de bir ay sonra Ohio'nun Springfield kentinde yine kaza yapmıştı. 20 vagonun raydan çıktığı 4 Mart'taki ikinci kazada ölen veya yaralanan olmazken tehlikeli madde sızıntısının da yaşanmadığı bildirilmiş, sadece tedbir amaçlı çevre sakinlerine güvenli alanda bulunmaları tavsiye edilmişti.

Norfolk Southern CEO'su Shaw daha önce de Senato'da düzenlenen bir oturumda özür dileyerek bölge sakinlerine milyonlarca dolar yardım vaadinde bulunmuştu.

Ohio Eyalet Başsavcılığı, Norfolk demir yolu şirketi hakkında, temizlik ve çevresel zararın masraflarının karşılanması için dava açmıştı.

Yorumlar