MSÜ sınavından sonra ne olunur? Mezunları ne iş yapar?

Milli Savunma Üniversitesi sınavından sonra ne olunur sorusu bugünlerde öğrenci adayları tarafından sıklıkla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı başvuruları başlar başlamaz bazı öğrencilerin kafasında MSÜ sınavından sonra ne olunur sorusu bugünlerde öğrenci adayları tarafından sıklıkla soruluyor. 

Öncelikle bu sorunun cevabını vermeden MSÜ'nün ne olduğuna bakmamız lazım. Peki, nedir MSÜ ne işe yarıyor, açılımı nedir?

MSÜ yani açılımı Milli Savunma Üniversitesi olan üniversite özetle subay yetiştiren bir üniversitedir. 

Bu üniversite, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapatılmasına karar verilen askeri harp okullarının yerine açıldı. 31 Temmuz 2016 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan askerî yükseköğretim kurumudur. 12 Şubat 2017 tarihinde Hava Harp Okulunda yapılan törenle üniversitede eğitim ve öğretime başlanmıştır.

Milli Savunma Üniversitesi'nden kara, hava ve deniz kuvvetlerine subay yetiştirilir. Üniversite bünyesinde onlarca bölüm bulunuyor. Bunlar;

Üniversite bünyesinde Ankara’da Kara Harp Okulu, Tuzla’da Deniz Harp Okulu, Yeşilköy’de Hava Harp Okulu, Balıkesir’de Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Yalova’da Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, İzmir’de Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Ankara’da Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Kara, Hava ve Deniz Harp Enstitüleri, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Müşterek Harp Enstitüsü, Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü, Alparslan Savunma Birimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü, Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü ve Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü yer alıyor.

Özetlersek;

MSÜ sınavından sonra öncelikle askeri öğrenci olunur. Üniversitenin bitirilmesi ve mezun olunması halinde ise "teğmen" olunur.

MSÜ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR, KİMLER GİREBİLİR:

 

Yorumlar