Mortgage kredilerinin menkul kıymetleştirilmesi konut alımını hızlandırabilir

- KONUTDER Başkanı Elmas: - "Menkul kıymetleştirilme sonucunda, asgari 15 yıl gibi uzun vadeli, düşük oranlı faiz hadlerinden konut kredisi temin edilmesi sağlanacak. Vadelerin uzaması ile konuta ihtiyaç duyan orta ve alt gelir gruplarının konut alımı hızlanacak" - "Gayrimenkul finansmanında önem arz eden ikinci husus ise gayrimenkullere hareket yeteneği kazandırılması olacak. Bir nevi gayrimenkullerin likit hale getirilmesi sağlanacak" - Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Demir: - "Sektörümüz geliştikçe işin uzmanı olan büyük oyuncuların pastadan aldığı pay da genişliyor. Dolayısıyla günümüzün şartlarına uygun yeni ödeme sistemleri üzerinde alternatif çalışmalar da bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Nitelikli ve markalı konut üreticileri olarak bizler, bu yönde yürütülecek çalışmaların destekçisiyiz"

Google Haberlere Abone ol
Mortgage kredilerinin menkul kıymetleştirilmesi konut alımını hızlandırabilir

İSTANBUL (AA) - HANDAN GÜNEŞ - Çalışmaları devam eden mortgage kredilerinin menkul kıymetleştirilmesiyle 15 yıl gibi uzun vadeli, düşük faizli konut kredisi temin edilmesi ve konuta ihtiyaç duyan orta ve alt gelir gruplarının konut alımının hızlanması bekleniyor.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, mortgage ya da konut kredilerinin menkul kıymetleştirilmesi ile gayrimenkullerin, menkul piyasalardan elde edilecek fonlar aracılığıyla likit hale getirileceğini aktararak, "Böylelikle konut sektörü finanse edilebiliyor. Piyasa sistemine dayalı olarak kurulmuş ve çalışmakta olan modern, kurumsal yeni bir finansman yönteminin kurulması sağlanabilir." diye konuştu.

Elmas, bu sistemin halihazırda ABD, Kanada ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde uygulandığını kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu ülkelerde, ipotek kredilerine dayanarak yapılan menkul kıymetleştirme, ülkemizde de yapılacak birtakım hukuki, vergisel düzenleme ve teşviklerle uygulanabilir. Bu sayede Türkiye'nin imkanlarını daha iyi değerlendirmiş oluruz. Düzenleme ile gayrimenkulleri teminat gösterme dışında bir finansman aracı olarak kullanma imkanı elde edilebilir. Yatırımların finansmanında yeni bir kolaylık getirilmiş olur. Dünyadaki örneklere baktığımızda ABD'de menkul kıymetleştirme ilk uygulanmaya başlandığı andan itibaren kamu tarafından desteklendi. Ülkemizde ne yazık ki bu zamana kadar gayrimenkul sadece teminat olarak kullanıldı. Halbuki gelişmiş finans piyasalarımız bu gibi yenilikçi ürünlere hemen adapte olabilecek kapasitededir."

Uygulamanın avantajlarına da değinen Elmas, "Menkul kıymetleştirilme sonucunda, asgari 15 yıl gibi uzun vadeli, düşük oranlı faiz hadlerinden konut kredisi temin edilmesi sağlanacak. Vadelerin uzaması ile konuta ihtiyaç duyan orta ve alt gelir gruplarının konut alımı hızlanacak." bilgisini verdi.

Elmas, gayrimenkul finansmanında önem arz eden ikinci hususun ise gayrimenkullere hareket yeteneği kazandırılması olduğunu dile getirerek, "Bir nevi gayrimenkullerin likit hale getirilmesi sağlanacak. Gayrimenkul sektörünün fon ihtiyacının karşılanmasında banka mevduatına alternatif uzun vadeli kaynak temini sağlanacak." yorumunu yaptı.

Uygulamanın başka yatırım alanlarından da talep göreceği için farklı sektörlere hareket getireceğine dikkati çeken Elmas, şunları kaydetti:

"Toplam yaratacağı değere baktığımızda ekonomimiz için yeni bir hareket alanı açılacak. Gayrimenkul sektörünün en çok ihtiyaç duyduğu konuda, finansal çeşitliliğin ve derinliğin artırılması konusunda yeni bir bakış açısı getirmiş olacak. Uygulama, konut alıcısı için ise daha kolay konut edinim imkanı sunacak. Sektör olarak beklentimiz ise kamunun bu düzenleme içerisinde aktif rol almasıdır. ABD'de menkul kıymetleştirme ilk uygulamaya başladığı andan itibaren kamu tarafından yoğun bir şekilde desteklendiğini görüyoruz. Bizde de kamu bu şekilde bir rol sahibi olmalı. Uygun bir sistem geliştirilmesi durumunda talep göreceğini düşünüyoruz."


- "Ürün yatırımcılara çok iyi anlatılmalı"


Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, hükümetin verdiği desteklerle hızlı bir gelişim süreci içerinde yer alan sektörün var olan gelişim potansiyelini yukarılara taşıyacak her türlü gelişmeyi sevinçle karşıladığını belirterek, "Her dönem cazibesini koruyan sektörümüzde yatırımcıları hareketlendirecek, hem oturum hem de yatırım anlamında alım gücünü tetikleyecek düzenlemelerle mortgage kredilerinin menkul kıymetleştirilmesinin sektörümüze alternatif kazandıracağına inanıyoruz. Bu yönde hükümetimizin destekleriyle yapılacak yeni düzenlemeleri desteklemeye hazırız." diye konuştu.

Türkiye'de ekonominin en büyük çekim gücüne sahip olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün her dönem cazibesini koruduğunun altını çizen Demir, "Sektörümüz geliştikçe işin uzmanı olan büyük oyuncuların pastadan aldığı pay da genişliyor. Dolayısıyla günümüzün şartlarına uygun yeni ödeme sistemleri üzerinde alternatif çalışmalar da bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Nitelikli ve markalı konut üreticileri olarak bizler, bu yönde yürütülecek çalışmaların destekçisiyiz." ifadelerini kullandı.

Demir, yatırımcıyı cezbeden ödeme koşullarının, sektörü ileri noktalara taşıyan, var olan hareketliliği artıran bir tablo sunduğunu dile getirerek, finans ve proje anlamında çok iyi değerlendirilerek yapılacak çalışmaların, sektörün ekonomiye sağladığı katkıyı üst boyutlara taşıyabileceğini kaydetti.

Ürünün yatırımcılara çok iyi anlatılması gerektiği uyarısında bulunan Demir, "Bu yönde yapılan düzenlemelerin yatırımcıya katkısı ve sektöre kazandıracağı yenilikler anlamında onlarla aynı noktada buluşmamız gerekiyor." yorumunu yaptı.

Yorumlar