Mısır'ın "Bekâr Anneleri"

- "Mısırlı Bekâr Anneler Grubu" kurucusu Ebu Salim: - "Tecrübelerimizi paylaşarak üyelerimize psikolojik destek sağlıyoruz. Babanın yokluğunda çocuk yetiştirme konusunda uzmanların görüşlerini paylaşıyoruz. Aynı sorunu yaşayan insanları bir araya getirmek için bu grubu kurmaya karar verdik"

Google Haberlere Abone ol
Mısır'ın "Bekâr Anneleri"

KAHİRE (AA) - FUYULE FEHMİ - Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden faaliyet gösteren, "Mısırlı Bekâr Anneler Grubu" vefat nedeniyle veya boşanmadan dolayı eşleri olmadan bir hayat yaşamak zorunda kalan, ancak bununla birlikte çocuklarını yetiştirmek ve ailesini geçindirmek zorunda olan binlerce Mısırlı kadının bulunduğu bir sanal grup olma özelliği taşıyor.

Mısır'da yaklaşık 20 bin üyesi olan grup, evlendikten sonra bir şekilde yalnız kalmış kadınlara psikolojik, hukuki ve sosyal konularda destek veriyor.

Avukatların, psikologların ve sosyal konularda uzman kişilerin katılımıyla söz konusu grup bir "dertleşme" ve "içini dökme" grubundan çıkarak, ülkede geçimini sağlamak zorunda kalan dul kadınları desteklemeyi amaçlayan bir kurum olma yolunda ilerliyor.

Boşanma oranın çok yüksek olduğu ve yaklaşık 2 buçuk milyon dul kadının bulunduğu Mısır'da, bu sanal grup, boşanma ve çocuklarla ilgili vesayet davaları gibi konularda ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti sunuyor. Bunun yanında psikolojik destekle birlikte grup üyelerinin hayatlarını idame ettirmeleri için iş projeleri hakkında da destek veriyor.

Hayatı boyunca birçok zorlukla mücadele ettiğini belirten grubun kurucusu Nermin Ebu Salim, Mısır'daki dul kalmış annelere reçete niteliğinde nasihatlerde bulunuyor.

- "Mısır anayasasında aile hukuku konusunda boşluklar var"

AA muhabirine konuşan bayan Ebu Salim, bu grubu kurma sebeplerini açıklarken, dul annelerin meselesinin kişisel problemlerin yanında birçok aileyi etkileyen toplumsal bir meseleye dönüştüğünü belirterek, "Tecrübelerimizi paylaşarak üyelerimize psikolojik destek sağlıyoruz. Babanın yokluğunda çocuk yetiştirme konusunda uzmanların görüşlerini paylaşıyoruz. Aynı sorunu yaşayan insanları bir araya getirmek için bu grubu kurmaya karar verdik." dedi.

"Grubumuzda eşinin ölmesi veya boşanmadan dolayı 'bekâr' kalan çocuklu annelere, ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için uygun iş bulma konusunda yardımcı oluyoruz." diyen Ebu Salim, Mısır Adalet ve Sosyal Güvence Bakanlıklarına, Kadın Hakları Komitesi'ne ve İşadamları derneklerine "bekâr annelerin" davasını sahiplenmeye, devlet kurumlarında görevlendirilmeleri için sosyal sorumluluk projeleri üretmeye ve çocukların haklarını ihlal eden bazı kanunsal boşlukları yeniden düzenlemeye çağırdı.

Mısır anayasasında aile hukuku konusunda boşlukların olduğunu, söz konusu kanunların yeniden gözden geçirilmesi için bakanlığa proje sunduklarını belirten Ebu Salim, "Milletvekillerine, Müsteşarlara ve Kadın Konseyi Temsilcilerine konuyu ilettim. Projemizin kabul edilmesinin önemini anlattım." bilgisini paylaştı.

"Mısırlı Bekâr Anneler", Boşanma, çocukların eğitimi, velayet hakları ve nafaka gibi konularda gruptan destek aldıklarını aktaran Ebu Salim, en çok mahkeme sürecinde hukuki konuları danışarak bilgi edindiklerini ifade etti.

Başbakanlığa bağlı istatistik merkezinin geçen yıl yayımladığı raporda, Mısır'ın dünyada boşanma oranın en yüksek olduğu ülkelerin başında geldiği belirtildi. Rapora göre, ülkede her 6 dakikada bir çift boşanıyor.

Yorumlar