Mersin "Ayaş Antik Tiyatro Festivali" başladı

- Erdemli ilçesinde kortej yürüyüşüyle başlayan festival kapsamında Elause Sebaste Antik Kenti'nde tiyatro oyunu sahnelendi

Google Haberlere Abone ol

MERSİN (AA) - Mersin’in Erdemli ilçesinde bu yıl ilki gerçekleştirilen "Ayaş Antik Tiyatro Festivali" başladı.

Erdemli Belediyesi tarafından "Erdemli’de güzel şeyler oluyor" sloganıyla düzenlenen festival için ilçe merkezinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Ardından Ayaş Mahallesi'nde bulunan Elause Sebaste Antik Kenti'nde Ahu Türkpençe’nin yazdığı ve Orçun İynemli'yle birlikte oynadığı "Patates" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, festivalin açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada, Erdemli'nin tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve uzun yıllar sanat şehri olma misyonunu koruduğunu bildirdi.

Bu yıl ilkini düzenledikleri tiyatro etkinliğini bundan sonra geleneksel hale getirip hem dünya hem de Türk tiyatro ustalarını sanatseverlerle buluşturacaklarını aktaran Tollu, şunları kaydetti:

"Antik kentteki bu sahnede yeniden oyunlar oynanmaya başlandı. Zaman geçiyor, kültürler değişiyor ama tiyatronun birleştirici gücü her dönemde geçerliliğini koruyor. Bugün Ayaş’ta düzenlediğimiz bu festival tarihin tozlu sayfalardan çıkarılıp sahne ışıklarının altına getirilme hikayesidir. Bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Halkımızın sanata, tarihe ve tatile doyacağı farklı bir festival sunduk. 2 bin yıl sonra yeniden antik kentte tiyatroya yol vermek bizlere nasip oldu. Bu etkinliği artık geleneksel hale getireceğiz."

Çeşitli etkinliklerin yapılacağı "Ayaş Antik Tiyatro Festivali" 8 Ağustos Çarşamba günü sona erecek.


Yorumlar