Marmara Depremi'nin 18. yılı

- Depremde Sakarya'da yaşamını yitirenler Demokrasi Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dualarla anıldı

Google Haberlere Abone ol
Marmara Depremi'nin 18. yılı

SAKARYA (AA) - Sakarya'da, 17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler için 18 yıl önce felaketin yaşandığı saat olan 03.02'de anma etkinliği yapıldı.

Sakarya İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneğince (SİMDER) Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen tören Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İmamlar tarafından deprem kasidesinin okunduğu programda, deprem fotoğraflarından oluşan sinevizyon gösterisini izleyen vatandaşlar zaman zaman duygu dolu anlar yaşadı.

Saat 03.02'de 3 bin 891 "deprem şehidi" için dua edilen etkinlikte, vatandaşlara Adapazarı Belediyesince ikramda bulunuldu.

Katılımcılardan Nurcahan Kurşun, programdaki konuşmasında, depremde oğlunu ve kızını kaybettiğini söyledi.

Depremin unutulmamasını isteyen Kurşun, "O kadar çabuk mu unuttuk. İki evladımı verdim ben. 18 yaşında oğlum, 16 yaşında kızım öldü. Benim hayatım karardı. Engelli çocuğum var, ona tutundum, onunla yaşıyorum. Ben unutmadım, siz nasıl unutuyorsunuz? Adapazarı halkına sesleniyorum; lütfen herkes anne, baba ve evladını unutmasın. Bu bizim için büyük bir şeydir." diye konuştu.

- "Allah bir daha böyle bir acı göstermesin"

Depremde yeğenini kaybeden Hilmi Maden ise gazetecilere yaptığı açıklamada, o büyük sarsıntıyı hissettikleri anda çocuklarıyla dışarı çıktıklarını dile getirdi.

Sabaha karşı yeğeninin enkaz altında kaldığını öğrendiğini belirten Maden, şöyle devam etti:

"Hemen Erenler ilçesindeki evine gittik. Yeğenim, ablamın kızı 6 aylık hamileydi. Eşi ve kendisini 2-3 gün içerisinde enkaz altından zor çıkardık. Hayatını kaybedenlerin hepsi bizim canımız. Can sadece akraba değil, depremde ölenlerin hepsine üzüldük, hepsi bizim canımız. Böyle bir gecede buraya gelip Kur'an-ı Kerim'i dinleyip onlara dua etmek benim için büyük bir gururdur."

Maden, deprem gecesi çok kötü şeyler yaşandığını vurguladı.

Enkaz altındaki cesetlerin durumunun çok vahim olduğunu anlatan Maden, "Allah bir daha böyle bir acı göstermesin. Bütün hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Allah bize daha güzel günler nasip eylesin." dedi.

Öte yandan, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi ekiplerince alanda konuşlandırılan stantta vatandaşlara depremle ilgili çalışmalarda kullanılan ekipmanlar tanıtıldı.

Yorumlar