Mahmud Abbas Doğu Türkistan konusunda ne dedi?

Mahmud Abbas'ın Doğu Türkistan konusunda ne dediği, neden Doğu Türkistanlılar tarafından tepkiyle karşılandığı merak ediliyor.

Google Haberlere Abone ol

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Çin Devlet Başkanı Şi Jin-Ping ile yaptığı telefon görüşmesinde Doğu Türkistan aleyhinde konuştuğu ileri sürülüyor. Bu nedenle, Doğu Türkistan'ın sürgünde olan mağdurlarının tepkisini çeken Mahmud Abbas'ın gerçekte ne söylediği merak ediliyor.

Doğu Türkistan’ın Sürgündeki Başbakanı İsmail Cengiz, Mahmud Abbas’ın Çin Devlet Başkanı ile yaptığı konuşmada Doğu Türkistan politikasını desteklediğini ifade etmesi nedeniyle; Müslümanları Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıcı politikalarına destek veren Filistin yönetimini protesto etmeye çağırdı.

Cengiz, “Uğruna göz yaşı döktüğümüz, paramızı, pulumuzu, azığımızı paylaştığımız, ümmet diyerek bağrımıza bastığımız, yağmur-çamur demeden düzenlenen mitinglerde feryat ettiğimiz, davalarına karınca kararınca destek verdiğimiz Filistin yönetiminin, Müslümanlara zulmeden Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da uygulamış olduğu soykırım politikasını haklı ve yerinde bulması, İslam davası açısından, ümmet davası açısından utanç vericidir” dedi.

Doğu Türkistan Cumhuriyeti Sürgün Hükumeti Başbakanlık ofisinden verilen bilgiye göre, Filistin’in sözde devlet başkanı unvanını taşıyan, Mahmud Abbas’ın, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı telefon görüşmesinde, Çin hükumetinin Doğu Türkistan’da yürüttüğü iyileştirme politikalarını desteklediklerini söyledi. Görüşmede Filistin’in sözde başkanı Abbas’ın; özellikle salgın sürecinde Çin’den birçok yardım aldıklarını ve bundan dolayı Çin halkına teşekkür borçlu olduklarını ifade ederek, Çin Devlet Başkanına, “Çin’in Sincan Özerk Bölgesi ve Hong Kong’taki temel çıkarları ile ilgilier konularda meşru konu diğmunu desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“KURAN’DA ZULMÜN İSLAMLA BAĞDAŞMAYACAĞI SÖYLENİR”

Abbas’ın kullandığı sözlerin bir Müslümana yakışmadığını söyleyen Cengiz sözlerine, şöyle devam etti: ”Kuran-ı Kerim’de; zalimleri sevmemek, (Hûd, 11/ 113.) yanlarında bulunmamak gerektiği (El-En’âm, 6/ 68.) anlamındaki ayetler, zulmün İslamla asla bağdaşmayacağı, Müslümanın zalim ile barışmayacağına işaret eder. Ayrıca Müminlerden, iman edenleri bırakıp kafirleri ve münafıkları dost edinenlerden Kuran-ı Kerim’de (El-Mâide, 5/ 51; et-Tevbe, 9/ 23.) zalimler diye söz etmektedir.”

Başbakan Cengiz, kurbanların zalimlerin yanında yer alan Filistin’e bağışlanmaması gerektiğini vurgulayarak, “Son olarak Müslümanları zalimlerin yanında yer alan Filistin için kurban bağışında bulunmamaya davet ediyor, Mahmud Abbas ve yandaşlarını Allah’a havale ediyoruz.” dedi.

Yorumlar