Lübnan'da Necmettin Erbakan konferansı

- Lübnan'da "Necmettin Erbakan ve Türkiye'nin kalkınmasındaki rolü" konulu konferans düzenlendi

Google Haberlere Abone ol
Lübnan'da Necmettin Erbakan konferansı

BEYRUT (AA) - Lübnan'da "Necmettin Erbakan ve Türkiye'nin kalkınmasındaki rolü" temalı konferans düzenlendi.

Lübnan'da İrşad ve Islah Cemiyeti, başkent Beyrut'ta geçen nisan ayında Arapça basılan "Necmettin Erbakan" kitabının yazarı Hüseyin Bekir Ali'nin katılımıyla konferans düzenledi.

Konferansta konuşan yazar Ali, "Necmettin Erbakan, 20. yüzyılın önemli İslami şahsiyetlerinden ve en cesur İslami liderlerdendi. Doğrudan İslam ile bağlantılı olan bir liderdi." dedi.

Erbakan'ın siyasi arenaya girer girmez bazı hedeflerini gerçekleştirmeye çalıştığını, bedeli ne olursa olsun tutumunu açıkça ortaya koyduğunu belirten Ali, "Günümüzde onun öğrencileri yönetime geldi. Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve diğerleri. Erbakan, modern Türkiye siyasetinin önemli bir kilometre taşıdır. Modern Türk tarihi, ilk kez laikliğin en güçlü kalelerinden olan bir ülkede İslami kesimin yönetime gelmesine şahit oldu." diye konuştu.

Erbakan'ın çağdaş İslami hareketlere özel bir yol çizdiğini kaydeden Ali, ellili yılların sonundan bu yana modern çizginin öncüsü olduğunu, İslami kesim ile demokratik tecrübe arasında köprü görevi gördüğünü belirtti.

Ali son olarak Erbakan'ın Filistin davası başta olmak üzere İslam ümmetinin sorunlarına destek verdiğini ifade etti.

Yorumlar