Lübnan Başbakanı Hariri istifasını geri çekti

Suudi Arabistan'da istifa ettiğini açıklayan Lübnan Başbakanı Saad el Hariri, istifasını resmen geri çekti.

Google Haberlere Abone ol
Lübnan Başbakanı Hariri istifasını geri çekti

Lübnan Başbakanı Saad el Hariri muhalefetteki partilerle uzlaşmasının ardından geçen ay Suudi Arabistan'da ilan ettiği istifasını resmen geri çekti.

Hariri'nin istifasını resmen geri çektiği açıklaması bugün Hariri'nin istrifa ettiği 4 Kasım'dan sonra ilk kez gerçekleşen kabine toplantısından sonra yapıldı.

Kabine teşekkür etti

Kabine'den yapılan açıklamada "Bakanlar Konseyi Başbakan'a istifasını geri çektiği için teşekkür ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamayı okuyan Hariri, muhalefet partileri ile 'Arap ülkelerindeki sorunlardan uzak durulması' konusunda anlaşıldığını vurguladı.

Hariri "Hükümetin tüm siyasi yapıları Lübnan'ın ekonomik ve siyasi ilişkilerini korumak adına, kendilerini kardeş Arap ülkelerinin içişlerinden, savaşlardan, tüm anlaşmazlık ve sorunlardan ayrı tutma kararı aldı" dedi.

Hizbullah'ı gerekçe göstermişti

Hariri 4 Kasım'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da ülkesini şoke eden istifasını açıklarken, görevden ayrılma kararının temel nedeni olarak 'Lübnan Hizbullah'ının bölge ülkelerinin ilişkilerine karışmasını' göstermişti.

Hariri'nin iktidaraki koalisyon hükümetinde Hizbullah'ın siyasi kanadından bakanlar da yer alıyor.

Yorumlar