Koronavirüsünde korkutan gelişme, yine hastaneye akın ettiler

Çin'de koronavirüse yakalandıktan sonra karantinaya alınarak iyileşen bir çok hasta taburcu edildikten sonra tekrar virüs şikayetiyle hastanelere başvuruyor.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüsle mücadeleden bir yandan iyi haberler gelirken bir yandan da kötü haberler gelmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü remdesivir ilacının hastalıkta mücadelede kullanılabilen tek ilaç olduğunu açıklayıp umutları azda olsa yeşertirken Çin'den kötü haber geldi. Daha önce virüse yakalanıp tedavi edilen ve iyileşen hastalar yeniden hastanelere akın ediyor. Caixin gazetesinin haberine göre, Guangdong eyaletinde Kovid-19’a yakalandıktan sonra taburcu edilen hastaların yüzde 14’ünde tekrar koronavirüs saptandı.

Guangdong Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Yardımcı Direktörü Song Tie söz konusu kişilerde yapılan testlerin pozitif çıkmasının bu kişilerin virüs taşıyor olabileceğini gösterdiğini, bu kişilerin neden ve nasıl tekrar virüse yakalandıklarının bilinmediğini kaydetti.

Diğer yandan Ulusal Sağlık Komisyonundan daha önce yapılan bir açıklamada, göre Kovid-19’dan iyileşen kişilere sağlıklarına dikkat etmeleri, ev dışındaki faaliyetlerini azaltmaları ve taburcu edilmelerini takiben ilerleyen haftalarla tekrar Kovid-19 testi yaptırmaları tavsiye edilmişti.

UYARILAR YAPILMIŞTI

Çin-Japon Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanları Grubu Başkanı Can Çingyüen 31 Ocak’ta yaptığı açıklamada virüse yakalandıktan sonra iyileşen kişilerin vücutlarının antikor geliştirdiğini belirtmiş ancak bu kişilerin tekrar hastalanmamak için dikkatli olmaları gerektiğini ifade etmişti. Can, "Antikorlar, uzun süre hayatta kalmaz. Bu yüzden iyileşmiş hastaların tekrar enfeksiyon kapabileceklerine dair hala risk var. Onlar kendilerini korumaya devam etmeli" ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar