Kenya'da seçimi boykot eden muhalefetten direniş çağrısı

- Muhalefet lideri Odinga, yarın yapılacak başkanlık seçimini boykot etme çağrısı yaparak "direniş hareketi" başlattıklarını duyurdu - Odinga 90 gün içinde adil ve güvenilir bir seçim yapılmasını istedi

Google Haberlere Abone ol
Kenya'da seçimi boykot eden muhalefetten direniş çağrısı

NAİROBİ (AA) - Başkanlık seçiminin yarın yapılacağı Kenya'da seçim yarışından çekilen muhalafet lideri Raila Odinga, taraftarlarına "direniş hareketi" çağrısında bulunarak seçimi boykot etmelerini istedi.

Başkent Nairobi'de düzenlenen mitingde taraftarlarına seslenen Odinga, bundan böyle "direniş hareketi" başlattıklarını belirterek, vatandaşlara evlerinde kalıp oy kullanmayarak seçimi boykot etme çağrısında bulundu.

Anayasaya uygun şekilde seçilmemiş bir yönetime saygı göstermeyeceklerini belirten Odinga, yarın yapılacak seçimi "sahte bir tekrar seçimi" olarak nitelendirdi.

Son iki aydır seçim komisyonuna karşı ülke genelinde düzenlenen protesto gösterilerinde polisin çocukları öldürdüğünü aktaran Odinga, ülkedeki tüm güçleri harekete geçirerek 90 gün içerisinde adil ve güvenilir bir seçim yapılmasını istedi.

Öte yandan yarın sabah başlayacak seçime saatler kala Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu'nun (IEBC) Siaya eyaletindeki 5 sandık çalışanının görevlerini bıraktığı bildirildi.

Kenya Yüksek Mahkemesi ise bugün yaptığı oturumunda devlet başkanlığı seçiminin ertelenmesi için açılan davayı toplantı yeter sayısı sağlanamadığı gerekçesiyle görüşemedi.

Seçimden resmi olarak çekildiğini duyuran muhalefet partilerinin ortak adayı Odinga'nın yerine yarınki yarışta aralarında Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın da bulunduğu 7 aday yarışacak.

Yaklaşık 47 milyon nüfusa sahip ülkede 19 milyondan fazla kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçmenler oylarını 05.00-17.00 saatlerinde kullanabilecek.

Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere The Carter Centre ve Commonwealth gözlemci misyonları, muhalefetin başkanlık seçimini boykot edeceğini duyurmasından kaynaklanan güvenlik endişeleri nedeniyle Kenya'daki, seçimi izleyecek gözlemci sayısını azalttıklarını duyurdu.

Önceki seçime gözlemci gönderen eski Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahamai'nin liderlik etitği Commonwealth seçim gözlemci misyonu da artan gerginlik nedeniyle bu seçimde Kenya'ya gözlemci göndermeyeceklerini açıkladı.

Ülkede 8 Ağustos'ta yapılan seçimde oyların yüzde 54,27'sini alan Devlet Başkanı Kenyatta'nın yeniden seçildiği açıklanmıştı. Oyların yüzde 44,74'ünü alan Odinga ise bilgisayar korsanlarının sonuçları Kenyatta lehine manipüle ettiğini savunarak Yüksek Mahkemeye başvurmuştu.

Yüksek Mahkeme "düzensizlikler" olduğu gerekçesiyle seçimi iptal etmiş, Seçim Komisyonu ise devlet başkanı seçiminin 26 Ekim'de yeniden yapılacağını duyurmuştu.

Yorumlar