Kayısı yumurta kaç dakika kaynatılmalı?

Kayısı yumurta kaç dakika kaynatılmalı? Kahvaltının baş tacı yumurta her sabah birbirinden farklı şekillerde sofralarımızı süslüyor. Vücuda faydaları saymakla bitmeyen yumurtanın haşlama süresi ne kadardır, kaç dakika haşlanır, yumurta haşlama süresi nedir?

Google Haberlere Abone ol

Kayısıyı yumurta kaç dakika kaynatılmalı, kayısı kıvamında bir yumurta için yumurtaları kaç dakika haşlamak gerekiyor? Kahvalatı sofralarının vazgeçilmezi yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Yumurtayı kayısı kıvamında, az pişmiş veya rafadan seven insanların onun pişme süresini de iyi bilmeleri gerekiyor. En zor olanı da kayısı kıvamını tutturmaktır. Peki, kayısı yumurta veya kayısı kıvamında bir yumurta için yumurtalar ortalama kaç dakika haşlanmalı veya pirişirilmelidir? Yumurtanın bilinmeyen faydaları için galerimize göz atabilirsiniz.

Kayısı yumurta kaç dakika kaynatılmalı?
Kayısı kıvamında yumurta diğer yumurta türlerine göre en fazla tercih edilen türdür. Çünkü hem yemesi hem de lezzeti bir başkadır.

 

İŞTE KAYISI KIVAMINDA YUMURTA SIRRI

Kayısı kıvamında yumurta için yumurtayı kaynama noktasından sonra 3-4 dakika pişirmek gerekiyor.

Burada önemli ve püf noktası yumurtayı kaynattığınız kabın kalınlığı, ısıyı iletme gücüdür. Ancak normal şartlarda çelik bir çaydanlıkta, su kaynamaya başladıktan sonra 3-4 dakika yumurtayı kaynatmak kayısı kıvamını yakalamak için yeterlidir.

Ancak, bu kıvamı kaybetmemek için ise hemen yumurtayı soğuk suya bandırmak gerekiyor.

Ayrıca, su kaynarken suya tuz eklemeniz halinde kayısı kıvamındaki yumurtanızı soymak da çok kolay olacaktır. Soğuk suda bir kaç dakika bekletilmesi ise kayısı kıvamının güzelliğine etki edecektir. 

En çok bildiğimiz özelliği yüksek bir protein kaynağı olmasıdır.

Peki kahvaltılarımızın baş tacı yumurta kaç dakika haşlamalı, haşlama süresi nedir?

Yumurta haşlanacak tencereye konur üzerine geçicek kadar su ilave edilir ve içine bir tutam tuz atılır (kolay soyulması için).

Yumrutayı ne tür pişirmek istediğinize göre ocakta tutma süresi değişiklik gösterir.

Kayısı kıvamında yumurta kaç dk kaynatılmalı?
Kayısı kıvamını tutturmak çok zordur. Ancak işin ehli olanlar için çok basit bir işlemdir.

 

Rafadan Yumurta Haşlama Süresi: Su kaynadıktan sonra 2 dk.

Kayısı Kıvamı Yumurta Haşlama Süresi: Kaynama noktasından itibaren 3-4 dakika

Lop (Katı) Yumurta Haşlama Süresi: Kaynadıktan sonra 5 dk

Çok katı Yumurta Haşlama Süresi: Kaynadıktan sonra 7 dk.

Uzmanlar yumurtayı çok fazla haşlamadan tüketilmesi konusunda uyarıyor. (Uzman görüşü için tıklayın) Bu yüzden yumrutanın en ideal hali kayısı kıvamı halidir. Bunun için su kaynadıktan sonra ocakta 3-4 dk kadar kalması yeterlidir. Yumurtaların haşlama süresi bittikten hemen sonra soğuk suya alınması önemlidir. Sıcak suda yumurta kıvam değiştirmeye devam eder.

Kayısı kıvamında yumurta kaç dk kaynatılmalı?

Özetlemek gerekirse; 

Kayısı yumurta için bir yumurtanın kaynama öncesi ve sonrası ortalama, 4 yumurtanın konduğu küçük bir çaydanlık için, ocakta kalma süresi 12-13 dakika olmalı. Tabii suyun miktarı, kabın ısısı ve diğer etkenlerle birlikte değişkenlik gösterebilir. 

Yumurtaları kayna süresi sonrasında hemen soğuk suya tutmak ise kıvamını artırır.

Yorumlar