İsrail'de silah alımında yolsuzluk

İsrail'de başsavcılık, “denizaltı skandalı” olarak bilinen yolsuzluk davasıyla ilgili olarak Enerji Bakanı Yuval Steinitz'in sorgulanmasına karar verdi

Google Haberlere Abone ol
İsrail'de silah alımında yolsuzluk

Sonhaberler | Haber Merkezi

İsrail'de başsavcılığın, “denizaltı skandalı” olarak bilinen yolsuzluk davasıyla ilgili olarak Enerji Bakanı Yuval Steinitz'in sorgulanmasına karar verdiği bildirildi.

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Başsavcı Avichai Mendelblit, kamuoyunda “denizaltı skandalı” olarak bilinen ve Başbakan Binyamin Netanyahu'ya yakın isimler ile eski komutanlardan bazılarının da gözaltına alındığı dava kapsamında Steinitz'in sorgulanmak üzere çağrılmasına karar verdi.

Steinitz'in sorguya alınması kararının, önceki gün "yakalanan" yetkililerden bazılarının ifadeleri üzerine alındığı kaydedildi.

İsrail polisi pazar günü dava kapsamında 6 yetkiliyi gözaltına almıştı.

İsrail, 1998'den 2014'e kadar Almanya'dan, bugüne en gelişmiş denizaltılar arasında yer alan ve uzun menzilli füze atabilme özelliğine sahip Dolphin marka dört denizaltı almıştı. İsrail son olarak Alman yapımı olan ve nükleer başlıklı füze taşıyabilme özelliğine sahip Tanin marka denizaltıyı 2014 yılında filosuna katmıştı. İsrail'in Almanya'dan altıncı denizaltıyı ise 2019'da almayı planladığı belirtiliyor.

Yorumlar