İslami Cihad 35'inci kuruluş yıl dönümünü kutladı

Etkinlikte, İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyelerine ait farklı büyüklükteki roketatarlar ilk kez sergilendi

Google Haberlere Abone ol
İslami Cihad 35'inci kuruluş yıl dönümünü kutladı

İslami Cihad Hareketi, 35'inci kuruluş yıl dönümünü Gazze'de düzenlediği etkinlikle kutladı.

Gazze'nin orta kesimindeki El-Ketibe Meydanı'nda düzenlenen ve "Savaşımız Kudüs'e varıncaya kadar sürecek" temasını taşıyan etkinliğe yüzlerce kişi katıldı.

Etkinlikte, İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyelerine ait farklı büyüklükteki roketatarlar ilk kez sergilendi.

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale, banttan yayımlanan konuşmasında, etkinlikle, Filistin halkı ve direniş güçlerinin, İsrail ve onun Mescid-i Aksa'ya saldırılarına karşı birlik içinde olduğu mesajı verdiklerini belirtti.

Mevcut şartlarda öncelikle yapılması gerekenin, "işgale karşı direniş" temelinde Filistin birliğini güçlendirmek olduğunu ifade eden Nehhale, "İsrail'in, onu koruyan, gözeten, destekleyen ve başını ABD'nin çektiği müttefikleri var. Bu nedenle bizim de davamızın adil olduğuna inanan en geniş Filistin-Arap-İslami-uluslararası ittifakı kurmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor." dedi.

İsrail ve onun müttefiklerinin, Filistin halkını ve direniş güçlerini yalnız bırakmak için elinden geleni yaptığını söyleyen Nehhale, "İsrail; Gazze, Filistinlilerin devleti olsun istiyor ve Kudüs ile Batı Şeria'yı da yerleşim birimleriyle kontrol altında tutmak için çalışıyor." diye konuştu.

Nehhale, bin yıl bile sürse Filistin topraklarındaki işgal son buluncaya dek mücadeleyi sürdüreceklerini ve Kudüs'ün bu mücadelenin merkezinde yer alacağını sözlerine ekledi.

Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri de bant kaydı konuşmasında, İslami Cihad'ın büyümesini, tüm Filistin halkının büyümesi olarak gördüklerini söyledi.

"El ele bu yolda zafere doğru ilerlediklerini" vurgulayan Aruri, bazı görüş ayrılıkları yaşansa da bunların hemen üstesinden gelindiğini ve Filistin davasının önceliği konusunda da fikir birliği içinde olduklarını kaydetti.

 

Yorumlar