İngiltere Merkez Bankası faiz oranını indirdi, varlık alımını artırdı

- İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faiz oranın yüzde 0,25 seviyesine çekerek, tahvil alım programını 435 milyar sterlin seviyesine yükseltti

Google Haberlere Abone ol
İngiltere Merkez Bankası faiz oranını indirdi, varlık alımını artırdı

LONDRA (AA) - İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından politika faizinin yüzde 0,50’den yüzde 0,25 seviyesine çekilerek varlık alım programının da 435 milyar sterline yükseltildiği açıklandı.

İngiltere Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, bankanın 2009 yılının mart ayından beri yüzde 0,50 oranında tuttuğu politika faiz oranını yüzde 0,25’e çekme kararı aldığı belirtildi. Banka ayrıca 375 milyar sterlin seviyesinde olan varlık alım programını ise 435 milyar sterline yükselttiğini duyurdu.

Bankanın tutanaklarında politika faiz kararının oy birliğiyle, varlık alım programını genişletme kararının ise 3’e karşı 6 oyla alındığı belirtildi.

Açıklamada para politikası adımlarının yüzde 2 seviyesindeki enflasyon oranına ulaşılabilmesi, büyümenin ve istihdamın devam ettirilmesi amacıyla atıldığı vurgulandı.

3 Ağustos tarihinde yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında oluşturulan para politikası paketi kapsamında faiz oranının düşürülmesine ek olarak, (18 ay boyunca) 10 milyar sterlin seviyesinde şirket tahvilinin satın alınmasına ve devlet tahvili alımlarının ise 60 milyar sterlin seviyesinde artırılmasına karar verildiği belirtildi. Bu kararla bankanın varlım alım programı toplamda 435 milyar sterline yükselmiş oldu.

Para Politikası Kurulu tutanaklarında, “Faiz indirim kararı hane halkı için ve işletmeler için borçlanma maliyetini azaltacak. Fakat bazı bankaların ve konut kuruluşlarının mevduat oranlarını artırması zor olabilir” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Merkez Bankası ayrıca 2016 yılı için büyüme tahminini yüzde 2,0'de bıraktığını duyurdu. Öte yandan banka 2017 büyüme tahminini yüzde 2,3'ten yüzde 0,8'e, 2018 büyüme tahminini yüzde 2,3'ten yüzde 1,8'e indirdiğini açıkladı.

Yorumlar