Hedasi Barajı üçlü toplantısı başarılı geçti

-Mısır, Sudan ve Etiyopyalı üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen Hedasi Barajı ile ilgili üçlü toplantı başarılı geçti

Google Haberlere Abone ol
Hedasi Barajı üçlü toplantısı başarılı geçti

KAHİRE (AA) - Etiyopya tarafından Nil suları üzerine inşa edilmekte olan Hedasi (Rönesans) Barajı ile ilgili Mısır, Sudan ve Etiyopyalı yetkililer arasında yapılan ikinci üçlü toplantının başarılı geçtiği belirtildi.

AA muhabirine konuşan Etiyopya Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Meles Alem toplantının başarılı ve yapıcı bir ortamda gerçekleştiğini ifade etti.

Sudan Sulama Bakanlığı resmi sözcüsü Muhammed Abdurrahim tarafından yapılan yazılı açıklamada, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yapılan toplantıda bazı konularda fikir birliğine varıldığı kaydedildi.

Abdurrahim, üç ülkenin liderleri tarafından yılda iki defa üçlü bir zirve gerçekleştirilmesi ve barajla ilgili bağımsız bir teknik ekip oluşturulması konularında tarafların anlaştığını duyurdu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd ise yaptığı yazılı açıklamada toplantının olumlu bir ortamda geçtiğini ve baraj ile ilgili araştırmaların sürdürülmesi konusunda fikir birliğine varıldığını ifade etti.

Mısır, Sudan ve Etiyopya Dışişleri ve Sulama Bakanlarının yanı sıra istihbarat başkanlarının da katıldığı toplantı dün başlamış ve gece geç saatlere kadar sürmüştü.

Üçlü görüşmenin ilk turu geçen 4 Nisan’da Sudan’ın Başkenti Hartum’da yapılmıştı.

Yorumlar