HDP'li dört belediyeye kayyum atandı

Dün haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan Derik, Mazıdağı, Savur ve Suruç belediye başkanlarının yerine kayyum atandı.

Google Haberlere Abone ol
HDP'li dört belediyeye kayyum atandı

Mardin’in HDP’li Derik Belediye Başkanı Mülkiye Esmez, Mazıdağı Belediye Başkanı Nalan Özaydın, Savur Belediye Başkanı Gülistan Öncü ve  Suruç Belediye Başkanı Hatice Çevik haklarında yürütülen terör soruşturması kapsamında dün gözaltına alınmıştı.

Görevden alınan Derik Belediye Başkanı Mülkiye Esmez’in yerine Derik Kaymakamı Hakan Kafkas Belediye Başkan vekili olarak görevlendirildi.

Öte yandan görevine son verilen Mazıdağı Belediye Başkanı Nalan Özaydın’ın yerine Muhsin Duran Kalkan ve Savur Belediye Başkanı Gülistan Öncü’nin yerine Bayram Türker Belediye Başkan vekili olarak görevlendirildi.

SURUÇ BELEDİYESİNE KAYYUM

Terör operasyonu ile HDP’li Belediye Başkanı Hatice Çevik’in gözaltına alındığı Suruç’ta Kaymakam Kenan Aktaş, kayyum olarak atandı.

Şanlıurfa Valiliğinden yapılan açıklamada, "Şanlıurfa ili Suruç Belediye Başkanı Hatice Çevik hakkında “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlarından Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/11034 sayılı soruşturma dosyasının devam ettiği ve bu kapsamda gözaltına alındığı anlaşılmıştır. Şanlıurfa ili Suruç Belediye Başkanı Hatice ÇEVİK, hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127 nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47.nci maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının 15.11.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca yine Belediye Kanununun 46 ncı maddesi kapsamında Suruç Kaymakamı Kenan Aktaş Suruç Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir" denildi.

Yorumlar