Türkiye'den Avusturya'ya 'bozkurt işareti' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Avusturya parlamentosunda kabul edilerek 1 Mart itibariyle yürürlüğe girecek olan "Sembol yasası'na tepki gösterdi. Bozkurt işaretini de kapsayacak şekilde düzenlenen yasa için yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. "Sembol Yasası`nın `Bozkurt` işaretini içerecek şekilde 1 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor ve bir kez daha şiddetle kınıyoruz" denildi.

Türkiye'den Avusturya'ya 'bozkurt işareti' tepkisi
14 Şubat 2019 Perşembe 12:33

Avusturya Parlamentosu "Sembol Yasası" olarak bilinen yasa ile 1 Mart itibariyle bazı sembollerin kullanılmasını yasaklıyor. Bozkurt işaretini de içeren yasaya Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Avusturya'da parlamentoda kabul edilen ve yasalaşma süreci tamamlanan `Sembol Yasası`nın `Bozkurt` işaretini içerecek şekilde 1 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor ve bir kez daha şiddetle kınıyoruz" denildi.

"İLİŞKİLERİMİZİN SELAMETİ VE BAĞNAZLIĞIN YERİNİ AKLISELİMİN ALMASI AÇISINDAN BU ELZEMDİR"

Dışişleri Bakanlığı tarafından `Bozkurt` işaretine ilişkin yapılan yazılı açıklama şu şekilde: "Avusturya'da parlamentoda kabul edilen ve yasalaşma süreci tamamlanan `Sembol Yasası`nın `Bozkurt` işaretini içerecek şekilde 1 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor ve bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Tüm uyarılarımıza rağmen, Avusturya İçişleri Bakanlığınca anılan yasa doğrultusunda 11 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan yönetmelikte, ülkemizde yasal bir siyasi partinin sembolü olan "Bozkurt" işaretinin PKK gibi eli kanlı bir terör örgütünün sembolüyle aynı listede yer alması tam bir skandaldır; popülizmin ulaştığı noktayı göstermesi açısından da düşündürücüdür. Avusturya, bu akıl ve mantık dışı kararıyla sadece bu sembolü kullanan siyasi parti ve destekçilerini değil, bütün siyaset kurumunu ve meşru siyaset zeminini hedef almıştır. Avusturya'nın hem ikili ilişkilerimize ciddi etkileri olacak, hem de popülizmi körükleyen çıkmaz sokak siyasetini bırakarak bu yoldan dönmesi beklenmektedir. İlişkilerimizin selameti ve bağnazlığın yerini aklıselimin alması açısından bu elzemdir."


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×