Kadir gecesi edilecek dualar

Kadir gecesinde hangi duaların okunması hayırlıdır? Kadir gecesinde nasıl dua etmeliyiz gibi sorular aranmaya başladı. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini nasıl geçirmek gerekir? Hangi ibadetleri yapmalıyız. İşte detaylar

Kadir gecesi edilecek dualar
13 Haziran 2019 Perşembe 19:59

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu sene 31 Mayıs tarihine denk gelmektedir. 2019 yılı Ramazan ayı 29 gün sürecek ve Kadir gecesi de 31 Mayıs gecesi ifa edilecek. Peki Kadir gecesinde nasıl ibadet etmek gerekir? Kadir gecesi hangi duaları etmeliyiz? İşte Kadir gecesinde yapılacak ibadetler ve dualar

  • Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
  • Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.
  • Süfyan-i Sevri: "Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur"an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir" demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).
  • Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
  • Tefekkürde bulunulmalı; "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
  • Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
  • Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
  • Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
  • Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: "Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."

"Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır."

Hz.Aişe (r.a.) annemizden rivayet edildiğine göre: Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi'ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Resulu Ekrem Şöyle buyurdu: 

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Peygamberimiz (sav) Kadir gecesi ile ilgili şöyle buyurdular:

"Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur"ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir."


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×