Gazeteciler, Stratonikeia Antik Kenti'ni gezdi

- Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen gazeteciler, Belen Kahvesi, Bozüyük Mahallesi ve Stratonikeia Antik Kenti ziyaret etti

Google Haberlere Abone ol
Gazeteciler, Stratonikeia Antik Kenti'ni gezdi

MUĞLA (AA) - Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve konfederasyona üye 8 federasyonun başkanı ile yaklaşık 200 gazeteci, Muğla'da tarihi ve turistik yerleri gezdi.

TGK'nin 10. Başkanlar Kurulu Toplantısı'na katılmak üzere Muğla'ya gelen genel başkan Kolaylı, konfederasyon üyeleri ile gazeteciler, "Ormancı" türküsünde adı geçen Belen Kahvesi'ne geldi.

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Derneği'nin ev sahipliğinde düzenlenen gezide gazeteciler, bozulmayan dokusuyla birçok sinema filmi ve diziye doğal film platosu olarak ev sahipliği yapan Bozüyük Mahallesi'nde incelemelerde bulundu.

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Cem Kaytan'ın mihmandarlığında tarihi mahallede gezerek fotoğraf çeken heyet, yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişe sahip dünyanın en büyük antik mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia Antik Kenti'ni gezdi.

Antik kentin kazı başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt eşliğinde bölgeyi gezen gazetecilere, Muğla Valisi Amir Çiçek, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık da eşlik etti.

Kazı evinde düzenlenen "Zeytinyağı tadım etkinliğine" katılan heyet, uzmanlar tarafından zeytinyağının kalitesinin nasıl anlaşılacağı ve zeytinyağının nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi aldı.

- "Muğla, tarihi zenginlik bakımından dikkati çekiyor"

Muğla Valisi Çiçek, Türkiye'nin dört bir yanından gelen gazetecilerin Muğla'daki tarihi ve kültürel yerleri yerinde görmesinin kentin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Muğla denilince ilk akla Bodrum, Fethiye, Dalaman ve Milas gibi denizi olan yerler geldiğini dile getiren Çiçek, şunları kaydetti:

"Ama Muğla'nın tarihi de o kadar eski ve zengin. Çünkü Muğla'da iki eski medeniyet büyük şehirlerini kurmuştur. Karya ve Likya medeniyetlerinin Muğla'da şehirleri vardır. Bulunduğunuz yer, Karya medeniyetinin kurulduğu bir yerdir. Fethiye taraflarına gittiğinizde, o güzelim koyları ve denizleri görürken, arka tarafta Likya şehirlerini görmek mümkündür."

Türkiye'nin her yerinin farklı zenginlikleri barındırdığını belirten Çiçek, kutsal topraklarda, vatan üzerinde yaşayan insanların geçmişini çok iyi bilmesinin önemli olduğunu anlattı.

Çiçek, "Geçmişini bilecek, bugünü yaşayacak ve geleceğe de iyi şeyler yapması gerekiyor. İşte gücümüz, birliğimiz, dirliğimiz ve huzurumuz oradan geliyor." dedi.

TGK Genel Başkanı Kolaylı ise yaptıkları gezilerde kentin tarihi ve kültürel yapısına hayran kaldıklarını anlattı.

Yorumlar