Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault Pekin'de

- Çin ve Fransa, deniz aşırı ülkelerdeki ortak projeler için fon kurma konusunda anlaştı

Google Haberlere Abone ol
Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault Pekin'de

PEKİN (AA) - Çin ve Fransa, Asya ve Afrika başta olmak üzere deniz aşırı ülkelerdeki projeler için ortak fon kuracak.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, resmi ziyaret için bulunduğu Pekin'de Çinli mevkidaşı Vang Yi ile bir araya geldi.

Görüşmede, Filistin-İsrail meselesi, Suriye sorunu ve terörle mücadelenin yanı sıra, Çin ve Fransa arasındaki ulaşım, nükleer enerji, vize şartlarının iyileştirilmesi ve turizm gibi konular gündeme geldi.

Vang, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin, yabancı yatırımcılara kapılarını kademeli olarak açacağını ve esneklik sağlayacağını bildirdi.

Çin'in, gelişmekte olan ülkeler sınıfında olduğunu hatırlatan Vang, ülkesinin yabancı yatırımcılara yönelik uyguladığı rejimin, gelişmiş ülkeler ile kıyaslanmaması gerektiğini dile getirdi.

Çin’deki yatırımcı çevresinin gelişmesi gerektiğini belirten Vang, bu gelişme kaydedildikçe ülkesinin kapısını yabancı yatırımcılara daha fazla aralayacağını vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault da, Hinkley Point Projesi'nin, Çin ve Fransa’nın ortak çalışmaları konusunda iyi bir örnek olduğuna dikkati çekerek, projenin Asya ve Afrika’daki yatırım alanları için de model oluşturduğunu bildirdi. Ayrault, iki ülkenin girişimiyle ortak fonun yakın zamanda hayata geçirileceğini ifade etti.

İsrail ve Filistin ilişkilerine de değinen Ayrault, iki ülke arasında müzakere yoluyla barışın sağlanması gerektiğini söyledi.

İngiltere hükümeti, ülkenin güney batısındaki kentlerden Hinkley Point’te inşa edilecek yaklaşık 24 milyar dolarlık yeni nükleer santralin anlaşmasını eylül ayında imzalamıştı. Hinkley Point C nükleer santralinin finansmanını Fransa ile Çin karşılıyor.

Yorumlar