Fitch'den Brezilya bankalarına uyarı

NEW YORK (AA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Brezilya bankalarının alacaklarının artma riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında...

Google Haberlere Abone ol
Fitch'den Brezilya bankalarına uyarı

NEW YORK (AA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Brezilya bankalarının alacaklarının artma riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Fitch Ratings'den yapılan açıklamada, Brezilya'nın farklı eyaletlerindeki yerel yönetimlerin kamu sektöründe çalışan kişilerin maaşlarını, emeklilik ikramiyelerini ve sosyal yardım fonlarını yatırmakta gecikmesi nedeniyle bankaların kamu çalışanlarına verdiği borçları geri almakta zorlanacağı bildirildi.

Açıklamada, kamu istihdamının güvenilirliği nedeniyle Brezilya bankalarının kamu çalışanlarına borç verme uygulamasının düşük riskli ve yaygın bir uygulama olduğu kaydedildi ancak yerel yönetimlerin kamu çalışanlarına yaptıkları ödemelerdeki aksamalar nedeniyle bankalara ödenmesi gereken gecikmiş borçların yükselmesi tehdidine dikkat çekildi. Açıklamada, bankaların en geç 15 gün içinde ödenmemiş borçları Brezilyalı regülatörlere bildirmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, Brezilya'nın tüketici kredilerinin 2016'da son dört yılda ilk defa artış gösterdiğine işaret edilerek, bu durumun bu yıl devam edeceğinin tahmin edildiği ve ülkede gelir seviyesinin artan enflasyon, işsizlik ve borçlanmanın altında ezilmeye devam ettiği vurgulandı.

Fitch Ratings, mayıs ayında, Brezilya'nın kredi notunu "BB artı"dan "BB"ye indirmiş, not görünümünü ''negatif'' olarak belirlemişti.

Mayıs ayında Brezilya'nın notuna ilişkin açıklamada, ülke ekonomisinin tahmin edilenden daha büyük bir daralma içinde olduğunu ifade edilmiş, hükümetin, kamu finansmanı görünümünü istikrara kavuşturamadığı ve yüksek siyasi belirsizliğin yurt içinde güveni temelden sarstığı bildirilmişti.Yorumlar