Filistin'de "zorunlu göç" tehlikesi

-OCHA: "Filistinlilerin evlerinin İsrail tarafından yıkılması, 'zorunlu göç' tehlikesini arttırıyor"

Google Haberlere Abone ol
Filistin'de "zorunlu göç" tehlikesi

KUDÜS (AA) - Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), İsrail tarafından Filistinlilerin evlerinin yıkılmasının, "zorunlu göç" tehlikesini arttırdığını belirtti.

Filistin'deki OCHA'nın "Parçalanmış hayat" başlıklı raporunda, 2015 yılında azalan Batı Şeria'daki tehcir oranlarının 2016 yılının ilk 4 ayında hızla artış gösterdiği ifade edildi.

Raporda, 2015 yılında Filistinlilere ait 548 evin yıkılmasına ve 787 kişinin tehcir edilmesine karşın, bu yılın ilk çeyreğinde yıkılan ev sayısının 598, tehcir edilenlerin sayısının ise 858'e ulaştığı kaydedildi.

Raporda, Gazze'de yeni bir tehcir olayının yaşanmadığını ancak 2014 yılındaki İsrail saldırılarında evleri yıkılan en az 70 bin Filistinlinin hala göçmen durumunda olduğu ve zor insani şartlar altında yaşadığı aktarıldı.

Filistin'deki OCHA Başkanı David Carden, Filistinlilerin bu ay İsrail işgali altındaki ellinci yıla girdiklerini belirterek, uluslararası insan hakları kanunlarının ihlali nedeniyle sıkıntılara maruz kalan 4,8 milyon Filistinli üzerindekiler başta olmak üzere devam eden işgalin yıkıcı etkilerini ortaya koyduğunu ifade etti.

Carden, insan hakları kurumlarının işgal altındaki Filistin topraklarındaki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırma konusunda zorluk yaşadığını da sözlerine ekledi.


Yorumlar