Facebook'tan büyük operasyon, o hesaplar silindi

Facebook sahte hesaplara yönelik başlattığı operasyon kapsamında milyonlarca hesabı sildi. Hesapları silerken "arkadaş ve etkileşim" faktörleri göz önünde bulunduruluyor.

Google Haberlere Abone ol

Sosyal medya üzerindeki sahte hesap sorununa Facebook da el attı. Daha önce Twitter'ın sık sık yaptığı operasyonun bir benzerini şimdi Facebook yapıyor. Facebook, sahte olduğunu tespit ettiği hesaplara operasyon başlattı. Bu kapsamda milyonlarca hesap silindi.

Facebook büyük temizlik operasyonunu Derin Varlık Sınıflandırması (DEC) adını verdiği bir yapay zeka sistemiyle yapıyor. Mevcut Facebook hesaplarını detaylı bir şekilde inceleyen ve sahte hesapları sistemden silen, Derin Varlık Sınıflandırması (DEC) adlı yapay zeka sistemi milyonlarca sahte hesabı sildi.

Facebook tarafından kullanılan eski sistemde arkadaş sayısını ve hesabı aktif tuttukları zaman eski sistemi ustaca kandırabiliyor ve bir sürü sahte hesap açabiliyordu. Fakat yeni sistem bir kullanıcının paylaşımlarına ve hesabına daha derin bir şekilde inceliyor. Şüpheli bir hesabı, etkileşime girdiği tüm arkadaşlara, gruplara ve sayfalara bakarak inceleyen sistem hesabın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu ayırt edebiliyor.

Sözcü haberine göre, Şüpheli bir hesabı, etkileşime girdiği tüm arkadaşlara, gruplara ve sayfalara bakarak inceleyen sistem hesabın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu ayırt edebiliyor. Sistem eğer bir hesabın sahte olduğunu düşünüyorsa o kullanıcının arkadaşlarına, katıldığı gruplara ve sahip oldukları arkadaş sayısına kadar her şeyi tek tek inceliyor.

Ardından o hesabın sahte olduğunu düşünüyorsa hesap sahibine hesabı doğrulaması için bir link gönderiyor. Sahte grup hesapları ise çektikleri üyelere ve sahip oldukları yöneticilere göre sistem tarafından detaylı olarak inceleniyor ve yöneticinin profili inceleniyor ve hesap sahteyse siliniyor.

Yorumlar