Eski eşini öldürmekle suçlanan başbakan istifa kararı aldı

Lesotho Başbakanı Thomas Thabane, "Şayet istifamla ilgili tüm şartlar olgunlaşırsa, 31 Temmuz 2020'de ya da daha önceki bir tarihte istifa edeceğim"

Google Haberlere Abone ol

Eski eşini öldürmekle suçlanan Lesotho Başbakanı Thomas Thabane, Temmuz 2020'de istifa edeceğini açıkladı.

Hakkında cinayet iddiası bulunan 80 yaşındaki Başbakan Thabane, halka sesleniş konuşmasında, istifa kararı aldığını söyledi.

Çok ileri yaşta olduğunu belirten Thabane, gönüllü biçimde erken emekli olma kararı aldığını ifade etti.

Thabane, başbakanlık görevinin normal şartlarda 2022'de sona ereceğini hatırlatarak, "Şayet istifamla ilgili tüm şartlar olgunlaşırsa, 31 Temmuz 2020'de ya da daha önceki bir tarihte istifa edeceğim." dedi.

Thabane, 2017'de göreve başlamıştı. Başbakan Thabane'nin boşanma sürecinde olduğu eşi Lipolelo Thabane, 2017'de evinin önünde ölü bulunmuştu.

Başbakan Thabane ve olaydan bir süre sonra evlendiği yeni eşi Maesaiah Thabane, 5 Şubat'ta polis tarafından Lipolelo Thabane'yi öldürmekle suçlanmıştı.

Eski eşinin ölümüyle ilgisinin olmadığını savunan Başbakan Thabane, olayda dahli bulunduğuna ilişkin herhangi bir bulguya rastlanırsa istifa edeceğini belirtmişti.

GÜNEY AFRİKA'DA

Lesotho ya da resmî adı ile Lesotho Krallığı, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrilidir. 1868 yılından Birleşik Krallık'tan bağımsızlığın kazanıldığı 1966 yılına kadar Basutoland olarak adlandırılan ve parlamenter monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Maseru'dur.

Yorumlar