Elektrikli otomobiller petrol fiyatını düşürecek

Uzmanlar elektrikli otomobillere yönelik talebin oluşmasıyla petrolün varil fiyatının 10 dolara kadar inebileceğini söylüyor.

Google Haberlere Abone ol
Elektrikli otomobiller petrol fiyatını düşürecek

Uzmanlar elektrikli otomobilerin petrol fiyatlarının düşüşünde önemli rol oynayabileceğini söylüyor. Uzmanlara göre elektrikli otomonillere talebin yükselmesiyle varil fiyatı 10 dolara kadar düşebilir.

Habertürk'ün haberine göre, Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) tüm müdahalelerine rağmen üretici ülkeler tarafından beklenen 70-80 dolar bandının altında seyretmeye devam ediyor. Örgütün geçen sene fiyatları artırmak için üretimi kısma kararı almasının ardından varil fiyatı 44 dolar seviyesine kadar inen brent tipi petrol haziran ayından itibaren toparlanmaya başladı. Son dört ayda brent petrolün varil fiyatı yüzde 27 yükselirken üretici ülkelerde de ümitli bekleyiş başladı. Son olarak varil fiyatı 57 dolara kadar yükselen brent petrol bu seviyesiyle yılbaşı düzeyine ulaşmış oldu. Ancak OPEC üyelerinin hedeflediği asıl seviyenin 70-80 dolar bandı olduğu belirtiliyor.

6-8 YIL İÇERİSİNDE İNİŞ YAŞANACAK

Gazete Habertürk'ten Mahmut Sancak'ın haberine göre uzmanlar, bu rakamlara ulaşmanın kolay olmayacağını belirterek 2018’e yönelik petrol fiyatlarındaki artış beklentisinin ise yeni hayal kırıklıklarıyla sonuçlanabileceğini ileri sürüyor. Gelen bilgilere göre pek çok ülkenin petrol rezervlerinin rekor seviyede olması ve ABD’de kaya gazı şirketlerinin hâlâ çok büyük miktarda petrol üretmeleri fiyatların bir süre daha düşük seviyede kalacağını gösteriyor. Petrol üreticileri için bir kötü haber de elektrikli otomobil cephesinden geldi. Buna göre otomotiv sektöründe yatırımların elektrikli otomobillere kaymasıyla gelecek 6-8 yıl içerisinde petrolün varil fiyatını yükselmek bir yana 10 dolar seviyesine kadar inebileceği belirtiliyor.

DEĞİŞİM ŞİMDİDEN BAŞLADI BİLE

Yapılan açıklamalara göre küresel petrol tüketiminde pastanın yüzde 70’inin motorlu taşıtlara yönelik üretim ve tüketime gittiği hatırlatılarak fosil yakıtlı motora sahip araç üretiminin azalmasının petrol fiyatlarını doğrudan vuracağı belirtildi. Uzmanlar bu değişimin daha şimdiden petrol ve metal piyasalarında gözlemlenmeye başlandığını vurgulayarak yatırım dünyasının da buna tepki vereceğini duyurdu.

1 varilin içerisinde 159 litre ham petrol var.

Dünyada her gün 96 milyon varil kullanılıyor.

Türkiye günde 886 bin varil kullanıyor.

Yorumlar