Kosova’da ramazan bayramı sevinci

Kosovalı Müslümanlar, Ramazan Bayramı’nı büyük bir coşkuyla karşıladı.

Kosova’da ramazan bayramı sevinci
25 Haziran 2017 Pazar 09:31

Kosovalı Müslümanlar, Ramazan Bayramı’nı büyük bir coşkuyla karşıladı.

Mübarek Ramazan ayını oruç, ibadet ve dualarla uğurlayan Kosovalılar bu kez de bayram namazı için camilere akın etti. Kosova’nın başkenti Priştine’deki Osmanlı’dan kalan tarihi Fatih Sultan Mehmet Camisi’ni dolduran yüzlerce Müslüman, Ramazan Bayramı’nı karşıladı. Bayram namazı, Kosova’da büyük bir katılımla kılındı. Müminler, camiye sağmayınca bayram namazını cami avlusu ile cami yanındaki trafiğe kapatılan caddede kıldı. Kılınan namazın öncesi ve sonrasında Kur’an-ı Kerim’den bölümler okundu.

Ardından Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava tarafından okunan hutbede, insanlar arasında kardeşlik duygularının pekişmesine vesile olan Ramazan Bayramı’nın, haklı olarak kutlama yapılmasını sağlayan oruçların bir ödülü olduğunu hatırlattı. Bayram sofrasının tüm insanları birleştirdiğini, yaradana yaklaştırdığını, aileler ve komşularla yakınlaştırdığını, insanları yardımlaşmaya, dayanışmaya iteleyen, kötü işlerden uzaklaştıran etken olduğunu vurgulayan Kosova Müftüsü Naim Ternava, Ramazan Bayramı’nın, insanlarda kardeşlik, iyilik ve sevgi duygularını yaygınlaştırması için müminlere çağrıda bulundu.

Barış, bereket, dayanışma ve hoşgörünün hüküm sürmesi dualarına katılan Kosovalılar, ardından birbirlerine sarılarak bayramlaştı.

Bayram namazını kılanlardan Priştineli Cengiz Beyoğlu mükemmel bir günün içinde olduklarını, Mübarek Ramazan ayını uğurladıklarını bugün ise Ramazan Bayramı’nın coşkusunu yaşadıklarını belirtti.

Hysen Maliqi ise Ramazan Bayramını karşıladıkları için son derece mutlu olduklarını belirtirken, tüm İslam aleminin bayramını kutlayan Saner Hüseyin, “Çok duygulandım, Bayram namazını kıldık. Çok güzel bir duygu. Ramazan’ı uğurladık Allah kabul, makbul eylesin” ifadesini kullandı.

Gani Krasniqi, güzel geçen Ramazan’ın ardından Ramazan Bayramını hayırlar getirmesi dileğiyle karşıladıklarını, gelecek bayramların da güzellikler içinde karşılanacağını umut ettiklerini belirtti.

“Ramazanda tutulan oruçlar inşallah Allah tarafından kabul edilir. Bugün büyük bir gün içindeyiz” şeklinde konuşan Lulzim Bejta, tüm dünya Müslümanlarının Ramazan Bayramı’nı kutladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×