Çin'de akaryakıta art arda indirimler

Çin, haziran ayından bu yana benzin ve dizel fiyatlarında art arda 5 keş indirime gitti.

Google Haberlere Abone ol
Çin'de akaryakıta art arda indirimler

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Çin’de bugünden itibaren perakende akaryakıt (benzin ve dizel) fiyatlarında indirime gidileceğini açıkladı. Komisyon, benzin fiyatının ton başına 130 yuan (yaklaşık 19 dolar), dizel fiyatının ise yine ton başına 125 yuan düşürüleceğini bildirdi. Bu indirim, 28 Haziran tarihinden bu yana benzin ve dizel fiyatında arka arkaya yapılan beşinci indirim yapılmış olacak.

Öte yandan, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu bu fiyat ayarlamasının, ulaşım ve taşıma maliyetlerini azaltarak lojistik sektörüne olumlu yansıyacağına işaret etti. Şu an geçerli fiyat güncelleme mekanizmasına göre, eğer uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatı ton başına 50 yuandan fazla artar veya eksilir ve bu fark 10 iş gününden uzun bir süre bu düzeyde kalırsa, Çin’de satışa sunulan benzin ve dizel gibi rafine edilmiş petrol ürünlerinin fiyatı da buna göre ayarlanıyor.  

Komisyon, Çin’in en büyük üç petrol şirketi olan China National Petroleum Corporation, China Petrochemical Corporation, China National Offshore Oil Corporation kuruluşlarının ve diğer petrol işleme şirketlerinin arz istikrarını temin etmek bakımından petrol üretimini sürdürmeleri ve nakliye işlemlerini kolaylaştırmaları gerektiğini belirtti. Komisyonun fiyat izleme merkezine göre, uluslararası petrol fiyatlarının kısa vadede muhtemelen düşük kalacak.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Yorumlar