Çetelerin anladığı dili konuştu cinayetler kesildi

El Salvador'un çok konuşulan Devlet Başkanı Bukelele, çetelerin anladığı dilden konuşmaya başlayınca cinayetler bıçak gibi kesildi.

Google Haberlere Abone ol
Çetelerin anladığı dilden konuştu

Güney Amerika ülkelerinin en büyük sorunu olan, "çeteler"le ilgili en sert mücadeleyi El Savlador Devlet Başkanı Bukelele veriyor. 

Aslen Filistinli olduğu bilinen Bukelele, çetele karşı sert ve acımasız olmayı tercih etti. Bu yolla çetelerin neden olduğu cinayetlerin bıçak gibi kesilmesine vesile oldu. 

Bukele 2000 çete üyesinden oluşan ilk grubun El Salvador'daki daha yüksek güvenlikli yeni bir cezaevine nakledildiğini söyledi.

Paylaşımda Bukele "Bugün şafak vakti, tek bir operasyonla, ilk 2000 çete üyesini Terörizmi Hapsetme Merkezi'ne (CECOT) naklettik. Burası onların yeni evleri olacak ve on yıllarca burada yaşayacaklar, halka daha fazla zarar veremeyecekler. Devam ediyoruz..." ifadelerini kullandı.

Yetkililerin açıklamasına göre yeni hapishane; metal kabinler ve hücreler, sanal mahkeme salonları ve mahkumların çalışması için tasarlanmış fabrikalar için iki ayrı modülden oluşuyor.

Ülkede olağanüstü hal, bir önceki gün 62 El Salvadorlunun öldürülmesinin ardından geçen yıl 27 Mart'ta onaylanmıştı.

Yetkililer olağanüstü halin başlangıcından bu yana çete üyesi olmakla suçlanan 64 binden fazla kişiyi yakalamıştı.

Resmi rakamlara göre 2021'de 1.211 olan cinayet sayısı 2022'de 615'e, 2023'te ise şu ana kadar 25'e düştü.

Ancak devasa cezaevi, insan hakları ihlalleri ve uluslararası standartlara aykırılık iddiaları nedeniyle sert eleştirilere maruz kalıyor.

NAYİP BUKELELE KİMDİR?

Başkent San Salvador'un eski Belediye Başkanı Nayip Bukele'nin kökleri, Osmanlı İmparatorluğu egemenliğindeki Filistin'e dayanıyor. Bukele, 20'nci yüzyılın başında Filistin topraklarından Güney Amerika'ya göç etmiş bir aileden geliyor.

Babası tanınmış bir Müslüman iş adamı ve yerel imam olan Bukele, 1981'de San Salvador'da dünyaya geldi. Genç yaşta iş hayatına atılan Bukele, otomotiv sektöründe faaliyet gösterdi, dünyaca ünlü markaların yerel dağıtımcılığını yaptı. 2012'de San Salvador'un güneyindeki Nuevo Cuscatlan beldesinin belediye başkanı seçilen Bukele, 2015'te başkent San Salvador'un belediye başkanı oldu.

Her iki seçimde de iktidardaki sol eğilimli Farabundo Marti Ulusal Özgürlük Cephesi adına yarışan Bukele, 2019 seçimleri öncesinde partisinden ayrılmıştı. Bukele, seçim kampanyasında yolsuzluğu önleme, çete şiddetine son verme ve daha fazla istihdam vaatleriyle ön plana çıkmıştı.

Çetelerin anladığı dili konuştu cinayetler kesildi
Çetelerin anladığı dili konuştu cinayetler kesildi

 

Yorumlar