Cerablus'un güvercinleri yeniden özgürlüğe kanat çırpıyor

- DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'taki güvercin tutkunları, yetiştirdikleri rengarenk güvercinleri uzun bir zamanın ardından dilediklerince uçurmanın keyfini yaşıyor - Cinsleri ve özelliklerine göre yüksek fiyatlardan alıcı bulan farklı renklerdeki yüzlerce güvercin, özellikle akşam saatlerinde Cerablus semalarında güzel görüntüler oluşturuyor - Güvercin meraklısı Şavvak: - "Cerablus'un dörtte üçü güvercin besliyor, kuşlar burada çok seviliyor. DAEŞ gelince bunları yasakladı, 'Kesinlikle uçmasınlar, aksi takdirde ceza uygularız' dediler. Biz de hayvanlar uçmasın diye kanatlarını kestik" - "Onlar yüzünden yaklaşık bir yıl hiç kuş uçmadı, kuşlar uçunca 'Yasak, haram' diyorlardı ama artık Cerablus özgürleşti"

Google Haberlere Abone ol
Cerablus'un güvercinleri yeniden özgürlüğe kanat çırpıyor

GAZİANTEP/HALEP (AA) - HALİL FİDAN - Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde özgürleşen, park ve okullarında çocuk sesleri yankılanan Cerablus'un semaları da rengarenk güvercinlerin yeniden özgürce uçuşlarına sahne oluyor.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) bölgede kontrolü sağlaması, Cerablus'ta her alana yansıyor. Rahat bir nefes alan halk, terör örgütü DAEŞ döneminde uygulanan yasaklardan kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Güvercin sevgisinin yaygın olduğu ilçede, DAEŞ'in uyguladığı yasakçı politikalar nedeniyle birçok kişi evlerinde besledikleri hayvanları satmak durumunda kaldı.

Cerablus'un özgürlüğüne kavuşmasıyla eski alışkanlıklarına geri dönen Cerabluslular, özellikle akşam saatlerinde evlerinin damlarında besledikleri güvercinleri uçurmanın keyfini çıkarıyor. Farklı renklerdeki yüzlerce güvercin, gün batımında Cerablus semalarında güzel görüntüler oluşturuyor.

- "Kümesten çıkarmadık çünkü gökyüzünde uçuranlara kötü davrandılar"

Cerablus'taki güvercin meraklılarından Ahmet Mahmut Şavvak (51), AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuş sevgisini kendisine babasının aşıladığını, 7 yaşından beri güvercin beslediğini söyledi.

Eskiden 150 güvencini olduğunu ancak DAEŞ yüzünden yarısını satmak zorunda kaldığını anlatan Şavvak, şöyle konuştu:

"Cerablus'un dörtte üçü güvercin besliyor, kuşlar burada çok seviliyor. Meraklısı çok fazla. DAEŞ gelince bunları yasakladı, 'Kesinlikle uçmasınlar, aksi takdirde ceza uygularız' dediler. Biz de hayvanlar uçmasın diye kanatlarını kestik. Kümesten çıkarmadık çünkü gökyüzünde uçuranlara kötü davrandılar. Bu yüzden evde bakıyorduk. Onlar yüzünden yaklaşık bir yıl hiç kuş uçmadı, kuşlar uçunca 'Yasak, haram' diyorlardı ama artık Cerablus özgürleşti. Eskiden mecburiyetten güvercinleri satanlar yeniden almaya başladı."

- "Kuşlar gökyüzünde yeniden cümbüş oluşturmaya başladı"

Kuşların özelliklerine göre yüksek fiyatlardan alıcı bulduğunu aktaran Şavvak, şunları kaydetti:

"Bu kuşların hepsinin tek tek tanırım. Hepsi elimde büyüdü, evladım gibi severim. Meraklısı çok fazla. O yüzden 1,5 milyon Suriye lirasına kadar satılıyor. Sabah ve akşam uçuruyorum. Akşam işten gelince çayı demleyip bunlara bakarak stres atıyorum, rahatlıyorum. Komşularım da güvercinlerini çıkarıyor. Kuşlar gökyüzünde yeniden cümbüş oluşturmaya başladı. Çok keyifli bir iş bu. Hepsini kendi elimle besliyorum." diye konuştu.

Ahmet Mahmut Şavvak'ın yeğeni Muhammed de bölgede kuş sevgisinin bambaşka olduğunu vurgulayarak yeniden güvercinlerini uçurabildikleri için mutlu olduğunu söyledi.

Yorumlar