Çav Bella ne demek, kelime anlamı nedir?

Çav Bella ne demek, kelime anlamı nedir sorusu İzmir'de camiye düzenlenen siber saldırıdan sonra yeniden gündeme geldi. Çav Bella hangi dil, hangi ülkeye ait soruları sık sık soruluyor. İşte Çav Bella hakkında merak edilen bilgilerden bazıları:

Google Haberlere Abone ol

Çav Bella ne demek, Çav Bella kelime anlamı nedir, hangi dil, hangi ülkeye ait bir ifadedir? İzmir'de camilere yönelik siber saldırıdan sonra gündeme gelen Çav Bella ifadesi anlamı merak ediliyor. İşte Çav Bella ifadelerinin anlamı ve tarihçesi hakkında detaylı bilgiler:

Çav Bella İtalyanca kökenli bir ifadedir. Aslında bir şarkı adıyken Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra "marş adı" olarak değiştirildi.

Çav Bella'nın Türkçe kelime anlamı ise "Elveda Güzelim"dir.

Çav Bella olarak bilinen ifadenin orjinali Bella Ciao'dur. Bir İtalyan halk şarkısıdır.

Bir zamanlar İtalya'nın kuzeyindeki Po Ovası'nda pirinç tarlalarında zor, hattâ sefil koşullarda çalışan işçilerin söyledikleri bu isyankâr şarkının bestecisi ve söz yazarları bilinmemektedir.

Bu anonim folklorik şarkının sözleri, sabahleyin pirinç tarlasına çalışmaya giden bir adamın evde bıraktığı karısına hitaben söyledikleri sözlerden oluşmaktaydı.

II. Dünya Savaşı patlayınca, İtalya'da önce Mussolini'ye, sonradan da Alman işgalcilere karşı mücadele veren İtalyan anti-faşist direnişçiler tarafından sözleri değiştirilmiş ve marş formatında söylenmeye başlamıştı. Direnişin bir sembolü haline gelen şarkı, kısa sürede anarşistleri, komünistleri, sosyalistleri ve diğer anti-faşist grupları bünyesinde toplamış olan İtalyan partizanlarının resmi marşı haline gelmişti. Savaştan sonra da haksızlığa, eşitsizliğe karşı mücadeleyi benimseyenlerin, devrime inananların, Sosyalistlerin marşı, yani bir devrim şarkısı olmayı sürdüren Bella Ciao dünyanın dört bir köşesinde onlarca farklı dilde seslendirilmiştir.

Enstrümental bir Musevi halk müziği türü olan Klezmer tarzında 1919'da kaydedilmiş bir plakta yer alan şarkının "Bella Ciao" ile benzerlik göstermesi, şarkının Musevi kökenli olabilme ihtimaline de işaret etmektedir.

Çav Bella Türkçe Sözleri

İşte bir sabah uyandığımda
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Elleri bağlanmış buldum yurdumun
Her yanı işgal altında

Sen ey partizan beni de götür
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Beni de götür dağlarınıza
Dayanamam tutsaklığa

Eğer ölürsem ben partizanca
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Sen gömmelisin ellerinle beni
Ellerinle toprağıma

Güneş doğacak açacak çiçek
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Gelip geçenler diyecek merhaba
Merhaba ey kızıl çiçek

O kızıl çiçek partizanındır
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Yiğit yoldaşlardan armağandır bize
Simgesidir özgürlüğün

O kızıl çiçek partizanındır
Çav Bella Çav Bella Çav Bella Çav Çav Çav
Düşen yoldaşlardan armağandır bize
Simgesidir sosyalizmin

Kaynak: Fotospor

Yorumlar