Borsa İstanbul, "Şirketler İçin Kurumsal Dönüşüm Programı" başlatacak

- Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: - "Borsa İstanbul olarak, BISTEP ile birlikte bir gün dünya devine dönüşecek, asırlık tarihe sahip olacak bugünün orta ölçekli şirketlerinin başarı hikayesine bir katkıda bulunmayı ve bu süreci hızlandırmayı hedefliyoruz"

Google Haberlere Abone ol
Borsa İstanbul, "Şirketler İçin Kurumsal Dönüşüm Programı" başlatacak

İSTANBUL (AA) - Borsa İstanbul ve Koç Üniversitesi iş birliğiyle Şubat 2018'de "Şirketler İçin Kurumsal Dönüşüm Programı" (BISTEP) başlatılacak.

Borsa İstanbul'un açıklamasına göre, Borsa İstanbul'un iş dünyası hakkındaki bilgi birikiminin ve Koç Üniversitesi'nin akademik deneyiminin harmanlanmasıyla oluşturulan eğitim programı, büyüme potansiyeline sahip şirketlerin kurumsallaşma süreçlerine destek vermeyi amaçlıyor.

Programla ayrıca, şirketlerin sermaye piyasalarıyla tanışıklıklarının artırılması ve bu piyasalara yönelmek istemeleri halinde gereken bilgi birikimine sahip olmalarının sağlanması hedefleniyor.

Kurumsallaşmayla, şirket ömrünün uzatılması, sürdürülebilir büyüme, ulusal ve uluslararası tanınırlık gibi günümüzde her şirketin önceliği olan alanlarda, şirketlerin fark yaratmasına katkıda bulunulacak. BISTEP ayrıca şirketlere sermaye piyasalarının iş ağına etkin bir biçimde dahil olma imkanı da sağlayacak.

İki kurumun yanı sıra, sermaye piyasalarının işleyişinde Borsa İstanbul'un doğal ve sürekli iş ortakları olan aracı kurumlar, bağımsız denetim kuruluşları ve hukuk şirketleri de BISTEP ortakları arasında yer alıp bilgi ve tecrübelerini şirketlerle paylaşacak.

Dört aylık bir süre için planlanan programda kurumsal yönetim ve sürdürülebilir büyüme, liderlik ve yönetim uygulamaları, girişimcilik ve büyüme stratejileri, inovasyon, globalleşme, hukuk, pazarlama, dijital dönüşüm, kurum stratejisinin belirlenmesi, sermaye piyasasının şirketlere sunduğu alternatif çözümler gibi pek çok alanda düzenlenecek seminerler ile konusunda önde gelen isimler tarafından katılımcılara bilgi aktarımı yapılacak.

Düzenlenecek panellerle güncel konuların interaktif bir ortamda tartışılması sağlanacak. Katılımcı şirketlere "networking" amaçlı kapsamlı etkinlik programları gerçekleştirilecek.

Programa, kuruluşundan itibaren en az 3 takvim yılı geçmiş ve son hesap dönemine ait finansal tablolarına göre en az 10 milyon TL aktif büyüklüğü ya da net satış hasılatı olan şirketler başvurabilecek. Kabul edilen şirketlerin üst düzey yöneticilerinden programa aktif katılım konusunda taahhüt alınacak.

Şubat 2018'da başlayacak programa 2 Şubat 2018'e kadar başvuru yapılabilecek.


- "Dünya standartlarındaki bilgi birikimini paylaşacağız"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, sermaye piyasalarının temel işlevlerinden birisini şirketlerin kurumsal gelişimine yardımcı olmak olarak gördüklerini belirterek, "Geliştirmiş olduğumuz bu programın çıkış noktası da, ülkemiz ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olarak gördüğümüz şirketlerin kısa ömürlü olması ya da kurumsallaşamaması olgusunu pozitif yönde tersine çevirmek." ifadesini kullandı.

BISTEP'in ülke şirketlerinin sürdürülebilir bir yapıya kavuşmuş, uzun ömürlü organizasyonlara dönüşmesine katkı sağlamayı amaçladığını kaydeden Karadağ, bu çerçevede program bünyesinde iş hayatının kritik ve güncel konularında seminerlerin ve panellerin yanı sıra, bire bir strateji danışmanlığı hizmeti verilmesinin yer aldığını aktardı:

Sürekli network etkinlikleri ile desteklenen programın, katılımcı şirketlere bir yıl boyunca interaktif ve canlı bir iletişim ve gelişme ortamı suynacağını belirten Karadağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülke ekonomisi olarak ürettiğimiz katma değerin artışında iş fikirleri kadar stratejik tercihler de rol oynuyor. Borsa İstanbul olarak, BISTEP ile birlikte bir gün dünya devine dönüşecek, asırlık tarihe sahip olacak bugünün orta ölçekli şirketlerinin başarı hikayesine bir katkıda bulunmayı ve bu süreci hızlandırmayı hedefliyoruz. Bu program ile çok geniş bir tecrübeye dayanan, dünya standartlarında bir bilgi birikimini katılımcı şirketler ile paylaşıyoruz ve birlikte çoğaltmayı amaçlıyoruz."


- "Program, katılımcılara yeni bir vizyon katacak"


Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise Borsa İstanbul ile birlikte Türkiye'de bir ilk olan programı başlatmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, programın, katılımcılarına şirket değerini artırma, uluslararası tanınırlık kazanma ve sektörlerinde fark yaratma açısından önemli katkılar sağlayacağını bildirdi.

Bu programla şirketlerin kendilerini geliştirmenin yanı sıra sürdürülebilir büyüme, uluslararası pazarlarda bilinirlik kazanma, inovasyon ve güçlü strateji oluşturma tekniklerini geliştirip ülke için de değer yaratacağını aktaran İnan, şu ifadeleri kullandı:

"Koç Üniversitesi'nin kuruluşundan bu yana ülkemizde ve uluslararası platformda elde ettiği başarının arkasında her zaman en donanımlı akademik kadro ile öğrencilerimizi ve eğitim verdiğimiz paydaşlarımızı buluşturma çabası yatmaktadır. Programda da aynı hedefle bir araya gelmiş liderlerin en iyi eğitmen ve akademisyenlerden alacakları seminerlerle birlikte, diğer program ortaklarından alacakları teknik destek ve tecrübe paylaşımı, kendilerine yeni bir vizyon kazandıracaktır."

Yorumlar