Yapay zekalı robot 24 kişiyi hastanelik etti

Amazon'un kullanmaya başladığı yapay zekalı robot, 24 kişinin ağır yaralanmasına neden oldu. Robotun, depoda çalıştırıldığı sırada kazayla, ayı uzaklaştırmak için üretilen spreyleri kırdığı belirtiliyor.

Yapay zekalı robot 24 kişiyi hastanelik etti
07 Aralık 2018 Cuma 01:37

Yapay zekalı robotların insan hayatına girip girmemesi konusunda tartışmalar devam ederken, Amerika'dan ilginç bir haber geldi. Haber, yapay zekalı robotlar konusundaki tartışmaları daha da alevlendirecek türden. Çünkü yapay zekalı robotun çalıştırıldığı depoda 24 kişi hastanelik oldu.

Amerikan e-ticaret devi Amazon'un, New Jersey eyaletindeki deposunda yapay zekalı bir robotun yanlışlıkla ayı uzaklaştırma spreyini kırması sonucu 24 çalışan hastaneye kaldırıldı.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Amazon'un, New Jersey'in Robbinsville bölgesinde bulunan deposunda kullanılan bir yapay zekalı robot, ayı kovucu bir spreyi yanlışlıkla kırdı. 

Kırılan spreyden çıkan gazdan etkilenen çalışanlardan 30'u olay yerinde tedavi edilirken, 24'ü de çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Hastaneye kaldırılan çalışanlardan birinin durumunun ağır olduğu iddia edildi.

Amazon'dan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Bir spreyin kırılması sonucu oluşan gazdan etkilenen ve hastaneye kaldırılan çalışanlarımızın hepsinin 24 saat içinde taburcu edilmesi bekleniyor. Çalışanlarımızın güvenliği her zaman önceliğimiz olmuştur. Konuyla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatıldı." ifadelerine yer verildi.

2016 verilerine göre, Amazon'un yüksek robot teknolojisinin kullanıldığı 20 ürün ayrıştırma ve 125 sipariş hazırlama merkezi bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×