Samsun yerli otomobil üretimine talip

SAMSUN (İHA) – Samsun Valisi Osman Kaymak, “yerli ve milli otomobil"in Samsun’da üretilmesi için çalışma başlattıklarını ve Samsun’un yerli otomobilin üretilmesi için en cazip yerlerden birisi olduğunu söyledi.Cumhurbaşkanı Recep...

Samsun yerli otomobil üretimine talip
08 Aralık 2017 Cuma 12:21

SAMSUN (İHA) – Samsun Valisi Osman Kaymak, “yerli ve milli otomobil"in Samsun’da üretilmesi için çalışma başlattıklarını ve Samsun’un yerli otomobilin üretilmesi için en cazip yerlerden birisi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli otomobil fikrine tüm Türkiye sahip çıkıyor. Yerli otomobili kendi illerinde üretmek isteyen iller, kendi şehirlerinin avantajlarının anlatıldığı dosyaları ilgili kurumlara göndermeye başladı. Samsun Valisi Osman Kaymak da yerli otomobilin Samsun’da üretilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.

“Samsun, yerli otomobilin üretilmesi için en cazip yerlerden birisi”

Yerli otomobilin Samsun’da üretilmesi için çalışma başlattıklarının altını çizen Vali Osman Kaymak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın yerli otomobil üretme fikri var. Bu konuda yerli otomobilin kendi illerinde üretilmesini isteyen her il hazırlık yapıyor. Biz de Samsun olarak hazırlık içerisindeyiz. ‘Yerli ve milli otomobil’ Samsun’da üretilsin diye bir ön hazırlık yaptık. Dosya tam olarak bitmedi. Hala üzerinde çalışılıyor. Samsun’un avantajlarının anlatıldığı dosyamız tamamlandıktan sonra ilgili bakanlık, başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına göndermeyi düşünüyoruz. Yer olarak da Havza Organize Sanayi ve oradaki 3 bin m2 alanı seçtik. Havza Organize Sanayi bin dönümlük bir alan. Orası küçük gelebilir ama çevresindeki rezerv alanları da projeye katmamız halinde yeterli olacağını düşünüyorum. Havza’nın ulaşım kolaylıkları da düşünüldüğünde ilimiz bu konuda çok avantajlı hale geliyor. Samsun’daki diğer alt yapılar da varlı yerli otomobilin üretilmesi için cazip yerlerden birinin Samsun olduğunu gösteriyor. Bu kararı büyüklerimiz verecek ama biz de bu işin içerisinde varız. Önümüzdeki günlerde ilgili yerlere ileteceğiz. Şu anda üretilecek otomobilin tipine karar verilmedi. Bu konu tamamlandıktan sonra yer konusuna karar verilecek. Onun için çok geç kalmış değiliz. Bakanlık da dolayısıyla yer konusunda kararını vermedi. Bütün illerin talepleri Ankara’da değerlendirilecek. Biz Çalışmamızı OKA ile birlikte yapıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×