BAE'den yeni 'İsrail' açılımı

Birleşik Arap Emirlikleri, diplomatik ilişkileri bulunmayan İsrail vatandaşı turistleri ülkeye almak için çalışma başlattı. BAE, başkent Dubai'de düzenlenecek olan EXPO 2020 Dünya Fuarı'na İsrail vatandaşlarının katılmasına olanak sağlamaya hazırlanıyor.

Google Haberlere Abone ol

Filistin davasına ihanet eden ve İsrail ile arayı düzeltmek için çalışmalar yürüten Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetiminin, diplomatik ilişkilere sahip olmadığı İsrail pasaportu taşıyan turistlere gelecek yıldan itibaren ülkeye giriş izni vermeye hazırlandığı bildirildi. 

İsrail merkezli Yediot Ahronot gazetesi tarafından duyurulan habere göre, BAE yönetimi, önümüzdeki yıl ülkenin başkenti Dubai'de düzenlenecek olan EXPO 2020 Dünya Fuarı'na İsrail vatandaşlarının katılmasına izin vermeyi planlıyor. Haberin, EXPO 2020'nin organizatörleri arasında yer alan ve adını açıklamadığı bir kaynağa dayandıran Gazete, İsrailli turistlerin Dubai'de düzenlenmesi pılanlanan EXPO 2020'ya katılması için iki ülke yetkilileri arasındaki görüşmelerin devam ettiği, BAE'nin EXPO 2020'den sonra da İsrailli turistlerin ülkeye giriş iznini devam ettirmeyi hedeflediğini yazdı. Gazetenin haberinin ardından İsrail ya da BAE yönetiminden henüz açıklama yapılmadı. 

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanlığı Nisan ayında yaptığı bir açıklamada sağlık, bilgi ve su teknolojileri gibi alanlarda faaliyet gösteren bazı İsrailli firmaların, Dubai'de düzenlenecek EXPO 2020'ye  katılacağını belirtilmişti.  BAE'deki mevcut uygulamada, özel vizesi veya başka bir ülkeye ait pasaportu olmayan İsraillilerin ülkeye girişine izin verilmiyor. 

İSRAİL - BAE YAKINLAŞMASI

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında herhangi bir diplomatik ilişki bulunmuyor. Ancak, iki ülke arasında Filistin sorununa rağmen yaşanan yakınlaşma dikkati çekiyor. Uluslararası Judo Federasyonu tarafından BAE'nin başkent Abu Dabi'de geçen yıl ekim ayında düzenlenen Judo Grand Slam Turnuvası'nda İsrailli sporcuların kendi bayrakları altında yarışmasına izin verilmişti. İsrailli bir judocunun final maçını kazanması sebebiyle 28 Ekim'de İsrail ulusal marşı, diplomatik ilişkilere sahip olmadığı başkent Abu Dabi'de ilk kez çalınmıştı. Turnuvayı izlemek için Abu Dabi'ye gelen İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev de madalya töreninde yer almıştı. İsrail İletişim Bakanı Eyüb Kara da 30 Ekim 2018'de Dubai'de düzenlenen telekomünikasyon konferansına katılarak bir konuşma yapmıştı. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz da Birleşmiş Milletlerin düzenlediği bir konferansa katılmak için temmuzda Abu Dabi'yi ziyaret etmişti. 

Yorumlar