ASEAN, Myanmar'da idamlardan rahatsız

ASEAN, Myanmar'daki siyasi idamlardan "son derece rahatsız"

Google Haberlere Abone ol
ASEAN, Myanmar'da idamlardan rahatsız

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), askeri cunta yönetimi altındaki Myanmar'da bir süredir cezaevinde tutulan ve aralarında eski milletvekilinin de bulunduğu darbe karşıtı 4 kişinin idam edilmesinden "son derece rahatsız" olunduğunu ve "derin üzüntü" duyulduğunu bildirdi.

ASEAN dönem başkanı Kamboçya Başbakanı Hun Sen'in ofisinden, Myanmar'da 4 muhalif eylemcinin infazına ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, diğer ASEAN üye devletlerinin de Myanmar'ı infazı yeniden gözden geçirmeye çağırdığı hatırlatıldı.

ASEAN'ın bu konuyu ciddiye aldığı belirtilen açıklamada, azami itidal ve durumun tırmanmasını önlemek için çaba gösterilmesi çağrısında bulunuldu.

İdamların infazından "son derece rahatsız" olunduğu ve "derin üzüntü" duyulduğu bildirilen açıklamada, daha fazla can kaybını önlemek ve Myanmar halkının acılarına son vermek gerektiğine işaret edildi.

Myanmar'da 1 Şubat 2021 askeri darbesi sonrası tutuklanan ve aralarında eski iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliğinden (NLD) milletvekilin de bulunduğu 4 kişi, yargılandıkları askeri mahkemenin emriyle 25 Temmuz'da idam edilmişti.

Askeri yönetim yaptığı açıklamada, infazların nerede gerçekleştiğine dair bilgi vermemişti.

Açıklamada mahkumların "şiddet içeren ve insanlık dışı terör cinayetlerini planladıkları ve yönettikleri" için "yasal prosedürlere uygun olarak" idam edildiği kaydedilmişti.

- Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020'deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021'de yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 2 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi ise halen içeride tutuluyor.

Askeri mahkemeler, tutuklulardan 2'si çocuk 114 siyasi mahkum hakkında idam kararı verdi.

 

Yorumlar